Çin ekonomide rakam sihirbazlığı mı yapıyor?


Dünyanın yıllardır ekonomide büyüme rekorları kıran ve her yıl yüzde 8 ve üzerinde büyüme açıklayan Çin’in rakamları sorgulanmaya başladı. Ülkenin son açıkladığı 2019 yılı tahmininde yüzde 6-6.5 arasındaki büyüme tahminlerinin hemen ardından bir grup Çinli ekonomist Brooking Enstitüsü’nde bir makale yayınladı. Makaledeki tespitlere göre Çin 2008 – 2016 yılları arasında büyüme rakamlarında yüzde 1.7’ye varan oranlarda oynadı.

1990’LARDAN BU YANA DEVAM EDİYOR

Ağırlıklı olarak Hong Kong Çin Üniversitesi’nden olan akademisyenlere göre Çin’in büyüme rakamlarındaki şüpheli durum 1990’lardan bu yana devam ediyor. Çünkü Çin 1990’ların sonundan bu yana ortalama yüzde 8 büyüme oranı etrafında rakamlar açıklıyor. Bu tezleri doğrular nitelikte bir diyalog da 2007’de gerçekleşmişti. 2007’de Parti sekreteri olan Liaoning, ABD’li diplomatlara Çin’in rakamlarının ‘insan yapımı’ ve ‘referans niteliğinde’ olduğunu söylemişti. Aslında bu tezlerden daha da kötü bir senaryo da var. O da Renmin Üniversitesi’nden Profesör Xiang Songzuo’ya ait. Xiang’a göre Çin hükümetinin açıkladığı rakam yüzde 6.6 ancak asıl büyüme oranı yüzde 1.67 ve hatta negatif.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’deki koronavirüs nedeniyle küresel ekonomide kayıp 1.1 trilton dolar olacak

Çin’deki Covid-19 salgını küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’deki üretimin durması birçok uluslararası şirketin faaliyetleri aksatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir