Çin doğalgazda uçuşa geçiyor

Dünyanın en büyük nüfusuna sahip ülkesi Çin, şehirleşme ve sanayideki gelişim ile birlikte doğalgaz tüketimini 2030’a kadar yüzde 82 artıracak. Çevresel faktörler de bu artışta etkili unsurlardan


Çin kamu şirketi Sinopec, Çin’in doğal gaz talebinin sanayinin gelişmesi ve kentleşmenin artmasına  bağlı olarak 2030’da 2018’deki 280 milyar metreküpten yüzde 82 artarak 510 milyar metreküpe yükselmesini bekliyor. Gaz talebindeki artış esas olarak şehir gazı, endüstriyel kullanım ve gazla çalışan kuruluşlardan kaynaklanacak. Talebin, 2019 yılında, yıllık yüzde 10 artarak 300 milyar metreküpü aşması bekleniyor.

Geçen hafta Pekin’de düzenlenen LNG konferansında bir şirket yetkilisi “Şehir gazının Çin’deki kalkınma için gidilmesi gereken çok yer var” dedi. Şehir gazı talebinin, ısınma ve kamu sektöründeki tüketim artışının etkisiyle önümüzdeki 10-15 yıl içinde hızlı bir büyüme göstermesi muhtemel. Bu büyümenin ardında Çin’in artan şehirleşme ve gelecek 10 yılda yüzde 70’i aşması beklenen kentsel gaza geçişin de payı olacak. Sinopec’in verilerine göre, Çin’in şehir gazı talebi 2018’de 92.5 milyar metreküp. Bu rakam ülkenin toplam doğal gaz talebinin üçte birini oluşturuyor.

ENDÜSTRİYEL TALEP KİLİT ROL OYNUYOR

Sanayi sektöründen gelen talep ve daha çevreci enerjiye geçiş politikaları Çin’in doğal gaz talebinin kilit faktörü olacak. Çin’in iç bölgelerinden gelen gaz talebinin sanayinin yaygınlaşması ile daha da büyümesi bekleniyor. Sinopec verilerine göre, Çin’in sanayi sektöründen gelen gaz tüketimi, 201.2’de yıllık 19.2 milyar metreküp artışla 110.6 milyar metreküp oldu. Ülkedeki toplam gaz tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ını sanayi yapıyor. Gelecekte kıyı kesimlerinde yeni gaz santrallerinin devreye girmesi beklendiğinden, enerji sektöründen gelen gaz talebi de artacak.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir