Çin dijital parada Facebook ile yarışıyor

‘Dünyanın ilk dijital parasını kim yaratacak’ yarışmasında Çin bir adım öne çıkmaya çalışıyor. Facebook’un librasından önce harekete geçmeye çalışan Çin, e-yuan’ı bankalar, Tencent ve Alibaba’nın iştiraki AntFinancial üzerinden dağıtacak


Çin dünyanın ilk devlet destekli kripto para birimini piyasaya sürecek. Pekin, dünyanın ilk dijital egemen para birimini başlatmayı hedefliyor. Burada yarıştığı en büyük para birimi ise facebook’un çıkarmaya hazırladığı dijital para birimi ‘libra’. Facebook’un libra’sının ya da bitcoin gibi bir para biriminin küresel para birimi olmadan önce Çin bu hamleyle öne geçmek istiyor. Facebook’un Librası konusunda ABD’de bir karşı regülasyon olmasa da birçok büyük finans kurumu Libra’dan çıkacağını açıklamıştı.

TENCENT VE ALIBABA’DAN ONLINE DAĞITIM

Bankalar, Tencent ve Alibaba’nın iştiraki AntFinancial tarafından online ödemelerin ulusal devleri aracılığıyla bir “e-yuan” dağıtılacak. Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (Bank for International Settlements) yaptığı bir araştırmaya göre küresel ölçekte para otoritelerinin ve merkez bankalarının yüzde 70’i dijital para üzerinde çalışmalar yürütüyor. Online ödemeler ve dijital paranın bir diğer faydası da yolsuzluk, vergi toplama ve para aklama konusunda devletleri koruması. Aynı zamanda Çin’in iç borçlanmadaki büyük toksik varlıklarından kurtulması da e-yuan ile olabilecek konulardan. Resmi rakamlara göre 341 milyar dolarlık bir sorunlu kredi hacmi var.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir