Çin bu yıl yüzde 2.5 büyüyecek

Kovid-19 salgını nedeniyle ekonomisi 28 yıl sonra bir çeyrekte ilk kez küçülen Çin, bu yılı büyüme ile kapatacak. Küresel finans kurumları büyüme tahminlerini yukarı doğru revize ederek 2020 için yüzde 2.5’lik bir tahminde bulundu


Kovid-19 pandemisi sonrası 28 yıl aradan sonra bir çeyrekte ilk kez küçülme açıklayan Çin’in bu yılı büyümeye geri dönerek kapatması bekleniyor. Büyümenin ana motoru ise iç tüketimdeki toparlanma ve güçlü yatırımlar olacak. Özellikle bu dönemde gelen altyapı yatırımları ile büyüme oranının pozitif çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor. Büyümeyi daha düşük düzyede bekleyen UBS ve Oxford Economics gibi küresel kurumlar böylece tahminlerini de yukarı doğru revize etmiş oldu. 

İKİNCİ ÇEYREK BEKLENTİSİ %5.5

Çin ekonomisinin bu çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 5.5, 2020’nin son üç ayında ise yüzde 6’lık bir artış görmesi bekleniyor. Çin’in ikinci çeyrekteki güçlü ihracatı, uzmanların ülke ekonomisine olan güvenini artırdığını ve sonraki aylarda ticaret tahminlerini artırmaya teşvik ettiği de belirtiliyor. Buna ek olarak, aynı zamanda enflasyon tahmini de 2020 için yüzde 2.5’e çıkarıldı.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir