Çin blockchain ile 2 trilyon dolarlık bölge yaratacak

Blockchain teknolojisine en fazla yatırım yapan ülkelerden biri olan Çin, şimdi de üç büyük ekonomik bölgeyi blockchain ile bir araya getirmeye hazırlanıyor. Guangdong, Hong Kong ve Macau’dan oluşan Greater Bay Area’da 2 trilyon dolar büyüklükte bir hub yapılacak


Çin, Guangdong, Hong Kong ve Macau’dan oluşan Greater Bay Area’yı blockchain ile bir araya getirecek. Bölge Çin’in blockchain yatırımlarının merkezi olacak. Guangfa Bank’ın blockchain tabanlı sistemi bölgeyi birleşik bir ekonomik merkeze dönüştürme planlarında kilit rol üstlenecek. Görünmez ödeme ve para transferi sayesinde bölgede sınır ticaretindeki bariyerler de kalkacak.

FİNTECH MERKEZİ OLACAK

Bölgenin rekabet halindeki hukuk sistemi, kuralları ve yönetmelikleri bu birleşme için engel teşkil ediyor. Blockchain temelli bir yapının bu sınırları yumuşatması bekleniyor. Çin’in en büyük ticari bankası olan Guanfa Bank, halihazırda bir para transferi sistemi geliştirdi ve uyguluyor. Guangdong’ta kullanılan platform ile 524 şirket 7.8 milyar dolarlık işlem yaptı. Çin Bankacılık Düzenleme Kurumu için bölge oldukça önemli. Kurum bu bölgeyi bir fintech merkezi haline getirmeyi planlıyor.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir