Çin bankalarının cebindeki ‘delik’ büyüyor

En Büyük 1000 Banka listesinin ilk dört sırasında Çin bankaları var. Ancak alarm zilleri çalıyor: Çinli bankaların acil sermaye ihtiyaçları 260 milyar dolara kadar ulaştı


Çin’de bankaların sermayesindeki ‘delik’ gittikçe genişliyor. Bankaların sermaye yeterliliklerindeki gerilemeye karşı ülkenin Merkez Bankası tahvil ihracı yapma konusunda tavsiyeler veriyor. Yapılan hesaplamalara göre Çinli bankaların taze sermaye ihtiyaçları 260 milyar dolar. Üstelik bu rakamın önümüzdeki üç yıl içinde kasalara girmesi gerekiyor. Çin’de verilen teşvikler de bankaların daha fazla kredi vermesi gerekliliğini ortaya çıkardı. Bu nedenle bankaların bilançolarının da kuvvetli olması gerekiyor.

ICBC 324 MİLYAR DOLAR İLE ZİRVEDE

Her yıl yayınlanan “En Büyük 1000 Banka” içerisinde ilk dört sırada Çin bankaları var. Dünyanın en büyük bankası 324 milyar dolarlık sermayesiyle Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) olurken, ikinci sırada 272 milyar dolarlık sermayesi ile China Construction Bank yer alıyor. Bank of China 224 milyar dolarlık sermayesi ile üçüncü, Agricultural Bank of China ise 218 milyar dolarlık sermayesi ile dördüncü sırada. 324 milyar dolarlık sermayesiyle dünyanın en büyük bankası konumunda olan Industrial and Commercial Bank of China’nın (ICBC) toplam sermayesini 43 milyar dolar artırdı. Çinli bankaların toplamda sermayesini yüzde 20 seviyesinde (337 milyar dolar ) seviyesinde yükseltti.

BANKA Miktar (yuan)
Bank of Communications 60
China CITIC Bank 40
Bank of China 40
Huaxia Bank 40
China Minsheng Bank 40
Huaxia Bank 29
Ping An Bank 26
Bank of Jiangsu 20
Chang’an Bank 2
Toplam 297

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir