Çin – ABD savaşı dünyaya 850 milyar dolara mal oldu

Çin ile ABD arasında ticaret savaşında 1. aşama anlaşmaya geçilirken, 15 aydır süren savaşın küresel piyasaya etkisi 850 milyar dolar oldu. Bu rakam, İsviçre’nin gayri safi yurtiçi hasılasına denk geliyor


Yaklaşık bir buçuk senedir ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşının, küresel ekonomiye faturası ağır oldu. Her ne kadar iki ülke arasında müzakereler başlamış olsa da, savaş şu ana kadar küresel ekonomiye 80 milyar dolar kaybettirdi. Bu rakam ise, tam olarak İsviçre’nin gayri safi yurtiçi hasılasına denk geliyor. ABD eski Hazine Müsteşarı Nathan Sheets, ülkenin savaş sebebiyle ekonomik konularda hiçbir kazanç sağlamadığını söyledi. Bu sebeple, ticaret savaşında kısmi anlaşmalarda 1. Aşama gerçekleştirilirken, önümüzdeki günlerden 2. Aşamanın müzakereleri yürütülecek.

TAHMİNLER TERSİNE DÖNDÜ

Ticaret savaşları başlamadan önce, birçok ülke tarafından küresel ekonomiye pozitif bir bakış açısı vardı. Uluslararası Para Fonu (IMF) 2017’de yaptığı açıklamada, küresel ekonominin yükseleceğini belirtti ve 2018’de büyümenin yüzde 3.7 olacağını öngörüyordu. Bu süreçte savaşla birlikte ek vergilerin devreye sokulması, yapılan tahminleri tam tersine çevirdi. Bu ay IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva’nın yaptığı açıklamada, ticari yatırımlardaki belirsizlikler nedeniyle küresel ekonomide büyük bir senkronize yavaşlamanın gerçekleştiğini belirtti. ABD Federal Rezervi’de benzer tahminlerde bulunurken, Avrupa Birliği ise euro bölgesinin bu yılın ikinci çeyreğinde yarı yarıya azaldığını ifade etti.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

AliExpress’ten Türkiye’de online satış yapmak isteyenlere müjde

Çin merkezli küresel alışveriş sitesi AliExpress’in Türkiye, Rusya, İspanya ve İtalya’daki satıcılarını artırmak için büyük bir adım atacağı ortaya çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir