Çin-ABD kahve savaşı


Uzay, kutuplar, Afrika, teknoloji derken Çin ile ABD arasında şimdi de kahve savaşı yaşanıyor. Starbucks’ın Çin’deki mağazalarını satın almak isteyen Çinli Luckin Coffee, diğer taraftan da ABD borsasında halka açılmak istiyor

Çin ile ABD arasında bir kahve savaşı da başladı. Dünyanın en büyük zincirlerinden biri olan Starbucks, Çinli rakibi Luckin Coffee’nin radarında. Firma Çin’deki Starbuckslar’ı satın almak istiyor. Bu yıl Starbucks’ın Çin operasyonlarını devralmayı hedefleyen yeni girişim Luckin Coffee, 2019’da da ABD borsasında halka açılmak için kolları sıvadı. Credit Suisse de dahil olmak üzere üç bankayı görevlendiren Luckin Coffee, Goldman Sachs ve Morgan Stanley ile de çalışıyor.

3600 STARBUCKS MAĞAZASI VAR

1 milyar dolar ciro barajını aşarak Çin’deki en hızlı ‘unicorn’ olan Luckin, halka açılmada 3 milyar dolarlık bir değerleme hedefliyor. Starbucks Çin’de 3.600 mağaza ile en büyük oyunculardan biri. Luckin’in yatırımcıları arasında Singapur merkezli bir fon olan GIC Pte Ltd var. Luckin geçtiğimiz yıl 2.000 mağaza açtı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir