Çin-ABD gerilimi: Yeni bir soğuk savaş tanımı yapılmalı

CNN tarafından yapılan analize göre, ABD ile Çin arasında yaşanan soğuk savaşın, ABD-Sovyet savaşına göre farklı olduğu belirtildi. Analizde askeri ve ekonomik güç farklılıklarına değinilirken, “Çin, Sovyetler değil” vurgusu yapıldı


ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında ikinci seneye doğru gidilirken, iki ülke arasındaki soğuk savaşın eski savaşlara oranla farklı şartlarda gerçekleştirildiği belirtildi. CNN tarafından yapılan detaylı analize göre, ABD-Çin arasında yaşananların ABD-Sovyetler arasında yaşananlardan farklı olduğu belirtildi. Analizde, Çin ile Sovyetler arasındaki askeri harcamalar, ekonomik şartlar ve diplomatik güç arasındaki karşılaştırılmasına yer verildi. “Çin, Sovyetler değil” denilen analizde Pekin -Washington hattında yaşananlar için de yeni bir savaştan bahsetmeliyiz denildi.

ÇİN, SOVYETLER’DEN ÇOK DAHA GÜÇLÜ

CNN’deki analizde, Çin’in ekonomik olarak en geç 2030’da ABD’yi geçeceğine dikkat çekildi. Soğuk savaş dönemi Sovyet askeri uzmanı Carl Schuster, Sovyetlerin savaş dönemi ordulara odaklandığını ve ekonominin nerdeyse sonradan düşünüldüğünü belirtti. Çin ise bunun tam tersine ordusuna Sovyetlere oranla daha az bir bütçe ayırmış durumda. 1989’da, Sovyetler Birliği Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYİH) yaklaşık 8.4’ünü ordusuna harcamıştı. Buna karşılık, Çin ise toplam GSYİH’sının sadece yüzde 1.9’unu orduya ayırdı.

ÇİN’İN TİCARİ ORTAĞI DAHA FAZLA

Soğuk savaş dönemi ABD ile Sovyetler kopuk bir ekonomik ilişki içerisinde bulunuyordu. Buna karşılık Çin ile ABD arasındaki ticari ilişkiler bir hayli fazla. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 600 milyar dolara ulaşırken, Çin ABD’nin müttefiki olan Avustralya, Japonya ve Yeni Zelanda ile de güçlü ekonomik ilişkileri içerisinde bulunuyor.

SOĞUK SAVAŞ İKİ ÜLKEYE DE YARAMAZ

Yine son olarak analizde, iki ülke arasındaki soğuk savaşın ilerleyen yıllarda da devam etmesi halinde özellikle ekonomik açıdan olumsuz etkiler yaratacağına yer verildi. Soğuk savaşın devam etmesi halinde Çin’i 2030 yılına kadar ekonomisi yüzde 8 küçülebileceğine yer verilirken, bu durumun ABD açısından ise yaklaşık yüzde 3.3 olarak gerçekleşebileceğine vurgu yapıldı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir