Çin – ABD arasındaki ticaret anlaşmasının detayları

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşında birinci faz anlaşması tamamlanırken, bu anlaşma sayesinde gelecek sene ABD’den Çin’e yapılacak olan ihracatın iki katına çıkması bekleniyor. Yetkililer ise anlaşmanın teşvik edici olduğunu söyledi


Yaklaşık 17 aydır aralıksız süren Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının ardından iki tarafın da adım atmasıyla birlikte anlaşmalarda birinci faz tamamlandı. Birinci fazın olumlu tamamlanmasının ardından iki taraftan da konulacak olan yeni ek vergilerin iptali gerçekleştirildi. ABD’nin ticaret temsilcisi Robert Lightizer, Cuma günü üzerinde uzlaşılan birinci aşamanın bütünüyle tamamlandığını ifade etti. Bu anlaşmayla birlikte Çin’in gelecek iki yılda ABD’den 40 milyar dolar değerinde tarım ürünü almaya söz verdiğini belirten Lightizer, gelecek yıl ise ABD’nin Çin’e ihracatının nerdeyse iki katına çıkacağını beklediklerini söyledi.

EK VERGİLER KADEMELİ AZALTILACAK

Faz-1 anlaşmasının detaylarını henüz belirtilmezken, basına yapılan açıklamalarda Çin’in ABD’den daha çok tarım ürünü ithal etmesi bekleniyor. Buna karşılık ise ABD tarafı 15 Aralık’ta devreye girecek 156 milyar dolarlık ilave vergileri durduracak. Bunun yanı sıra ABD, 120 milyar dolarlık Çin malı üzerindeki vergiyi yüzde 15’ten yüzde 7.5’e indirerek ek vergileri kademeli olarak azaltacak.

TEKNOLOJİ TRANSFERİNDE GERİ ADIM ATILACAK

İki taraf arasındaki anlaşmada tarım ürünlerinin yanı sıra teknoloji ürünleri de yer aldı. Bilindiği üzere iki taraf arasındaki teknoloji ürünlerine getirilen ek vergiler, gerçekleştirilen birinci faz anlaşması sonrası kaldırılacak. Teknoloji transferini zorlaması konusunda geri adım atması durumunda, ABD 250 milyarlık Çin ithalatı üzerindeki yüzde 25’lik gümrük vergisini kademeli olarak azaltacak. Bu görüşmelerin ise ocak ayı ortasında atılması bekleniyor.

GÖRÜŞMELER TEŞVİK EDİCİ

İkili temasların ardından yetkililer tarafından da olumlu yönde açıklamalar yapıldı. Los Angeles Dünya Ticaret Merkezi Başkanı Stephen Cheung, görüşmelerin ticaret açısından oldukça teşvik edici olduğunu söyledi. Cheung, savaşın uzun süredir devam etmesinin Çin ile Los Angeles arasındaki ekonomik ilişkiyi olumsuz yönde etkilediğini belirtirken, Los Angeles Limanı’nda son 12 ay boyunca yapılan ihracatın yüzde 12 azaldığını ve bu görüşmeler ardından ticaretin tekrar eski haline dönmesini umduklarını ifade etti. Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ise anlaşmanın birinci aşamasını “Herkes için iyi haber” olarak duyururken, küresel ticaretin istikrarına katkıda bulunacağını söyledi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir