Çin 389 milyar $’lık üründe tarifeleri yumuşatıyor

Ticaret savaşlarında bir yandan müzakereler devam ederken Çin, 859 ürünün tarifesinde indirime gitti. 389 milyar dolarlık ürünlerin sadece ticaret savaşı için değil ekonomiyi canlandırmak içinde azaltıldığı belirtiliyor


Çin, gıda, perakende ve akıllı telefon üretimi için parçalar da dahil olmak üzere çok çeşitli mallar üzerinde ithalat tarifeleri indirdi. Bu adımla Pekin’in ticaret savaşındaki engelleri azaltma ve iç talebi canlandırma çabalarının etkili olduğu belirtiliyor. Çin, 859 tür üründe indirime gideceğini açıkladı. Bu ürünlerin toplam değerinin 389 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

1 OCAK’TAN İTİBAREN GEÇERLİ

Ürünler üzerindeki geçici vergi indirimi 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak. Bu hareket, doğrudan ABD-Çin ticaret savaşıyla ilgili olmasa da, hükümetin Cumhurbaşkanı Donald Trump yönetimiyle bir anlaşma yürütürken ekonomisini daha da açma iddiasını destekliyor. Çin, 2017’den bu yana, şarap, bebek ürünleri, viski ve deniz ürünleri, 2020 için genişletilmiş listede kalan ürünler de dahil olmak üzere tüketim malları üzerinde ithalat tarifeleri kesiyor. Listeye astım ve diyabet tedavisi için ilaçlar da eklendi.

SERBESTLİKTEN YANAYIZ MESAJI

Akıllı telefon kamera sensörleri, likit kristal ekranlarda kullanılan cam ve ileri teknoloji TV’lerde ve akıllı telefonlarda bulunan OLED ekranlar ve yarı iletken ekipmanlar da dahil. Uzmanlar Çin hükümetinin ithalat tarifelerinin düşürülmesiyle, ticaret savaşında dünyaya ‘serbest ticaret’ yanlısıyız mesajının gösterilmek istediğini belirtiyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’deki koronavirüs nedeniyle küresel ekonomide kayıp 1.1 trilton dolar olacak

Çin’deki Covid-19 salgını küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’deki üretimin durması birçok uluslararası şirketin faaliyetleri aksatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir