Çin 30 yıldır ilk kez küçüldü

Koronavirüs dünyanın büyüme motoru Çin’i de durdurdu. Ülke 30 yıldır ilk kez küçülme açıkladı. Yüzde 6.8 küçülen Çin ekonomisinde en sert etki şubat ayında yaşandı


Çin’de 1990’lı yıllardan bu yana bir ilk yaşandı. Çin ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde 1992’den bu yana ilk kez küçüldü. Gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), Ocak-Mart döneminde yıllık olarak yüzde 6.8 düşüş gösterdi. Çeyreklik bazda, GSYİH yılın ilk üç ayında yüzde 9.8 düştü. Ulusal İstatistik Bürosu, yüzde 9.9 olan daralma beklentilerinin biraz gerisinde bir küçülme olduğunu açıkladı. Bir önceki çeyrekte yüzde  1.5 büyüme kaydedilmişti. Bu daralma aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde, üç aylık resmi GSYİH kayıtlarının başladığı 1992 yılından bu yana ilk daralma anlamına geliyor.

YATIRIMLAR AZALDI

Çin’in sanayi üretiminin mart ayında bir önceki yıla göre beklenenden yüzde 1.1 daha az gerilediği de belirtildi. Perakende satışlar aynı dönemde yüzde 15.8 düştü. Sabit yatırımlar ise Ocak-Mart döneminde yüzde 16.1 daraldı.

EN SERT ŞUBAT VURDU

Çin ekonomisinin büyük bir bölümü virüsün en etkili olduğu şubat ayında durdu. Koronavirüs salgını üretim ve tüketimi felç edince bu rakama ulaşıldı. İlk çeyreğin ardından ülkenin yeniden dünyanın büyüme motoru olması için de daha fazla teşvik ve düzenleme ihtiyacı ortaya çıktı. Nomura, Pekin’in kısa vadede merkez bankası tarafından çeşitli kanallardan finanse edilebilecek bir teşvik paketi sunmasını bekliyor.

 

 

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir