Çin 215 havalimanı yapacak

Dünyanın en büyük havalimanı şantiyesi olan Çin’de şu anda 235 havalimanı sayısı hızla artıyor. Üç yıl içinde yolcu sayısında ABD’yi sollayacak Çin, 2035’e kadar havalimanı sayısını 450’ye çıkaracak


Dünyanın en büyük havacılık pazarına sahip olan Çin, önümüzdeki üç yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri’ni dünyanın en büyük uçak yolculuğu pazarı olma unvanına sahip olacak. Ülkenin havacılık açlığı katlanarak büyümeye devam ediyor. Bu açlığı ortadan kaldırmak için hükümet, daha önce hiçbir ülkede gözükmemiş bir havaalanı inşa etme programına başladı. Ülkeyi doğrudan küresel ulaştırma ağına bağlayacak pistler ve terminallere milyarlarca dolar harcanıyor.

450 HAVALİMANI OLACAK

Şu anda yaklaşık 235 havalimanına sahip olan ülkede 2035 yılına kadar 450 civarında havaalanına ihtiyaç duyulacağını tahmin ediliyor. Yine 2035 yılında Çin’in dünyadaki tüm hava yolcularının dörtte birine ulaşması bekleniyor.

YÜZDE 10’LUK BÜYÜME VAR

2018’de 100 milyondan fazla yolcu taşıyan Pekin’in mevcut Başkent Uluslararası Havalimanı, Hartsfield-Jackson Atlanta Uluslararası Havalimanı’ndan sonra dünyanın en yoğun ikinci havalimanı. Yeni açılacak Daxing Havaalanı devreye girdiğinde dünyanın en büyük havalimanı kapasitesi oluşacak. 

Çin’in 200’den fazla havaalanı tesisi inşa etme planı olağanüstü gözükse de, dikkat çekici olan bu tutkunun ölçeğinden çok hızı. New York’ta üç, Londra’da beş uluslararası havaalanı var. Pekin bu yıl ikinci havaalanını açacak. Şangay, 20 milyondan fazla kişiyle üçüncü havaalanını, Guangzhou ise 17 milyon kişiyle ikinci havaalanını inşa edecek.  Çin Sivil Havacılık İdaresi Başkanlığı’na (CAAC) göre, Çin havaalanları, 2018’de yüzde 10.2’lik bir artışla 1 milyar 264 milyon yolcu taşıdı ve ülke hava limanlarının 37’si bir yılda 10 milyondan fazla yolcuya ulaştı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir