Çin 2020’de yüzde 1.3 büyüyecek

Dünya genelinde analistlerle yapılan anketlerde Çin ekonomisinin ‘V’ şeklinde bir çıkışla pandemiyi atlatacağı ve aynı zamanda yılı küçük de olsa bir büyüme ile kapatacağı beklentileri ortaya çıktı


Küresel büyümenin motoru olarak son 40 yıldır en hızlı büyüyen ülkelerden biri olan Çin, bu unvanını bu yıl geride bıraktı ve 28 yıl sonra ilk kez küçülme açıkladı. Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan kovid-19 nedeniyle ilk çeyreği kaybeden Çin hakkında analistlerin genel görüşü ise olumlu.  

BEKLENTİ YÜZDE 6.1 BÜYÜMEYDİ

11 kurumdan analistlerin katıldığı bir araştırmada, Çin’in 2020 yılı büyümesi yüzde 1.3 olarak tahmin edildi. Geçen yıl yayınlanan yüzde 6.1’lik büyüme tahmininden çok düşük olsa da hala pandemi ile boğuşan diğer ülkelerden daha iyi bir performans. Analistler aynı zamanda, Çin’in bu yıl pozitif büyüme yaşayan tek büyük ekonomi olacağını tahmin ediyor. Kovid-19 tarafından ilk vurulan ülke olan Çin, bu nedenle de ilk toparlanacak ülke olacak.

IMF %1.7 BEKLİYOR

IMF tahminlerine göre ise Çin’in 2020 yılında yüzde 1.7 büyüme kaydetmesi bekleniyor.Geçtiğimiz hafta Deutsche Bank’ın Baş Ekonomisti ve Asya Pasifik Araştırma Başkanı Michael Spencer da Çin’in ekonomik toparlanmasının 2020′nin ikinci yarısında olacağını açıkladı. ‘V’ şeklinde bir toparlanma bekleyen Spencer, ilerlemenin hızının yavaşlayacağını da söyledi. İhracat tarafında Spencer, dünyanın geri kalanında görülen GSYİH’daki çift haneli düşüşlerin önümüzdeki çeyrekte Çin’i “çok sert” etkileyeceğini de ekledi.

DEMİRYOLUNDA YÜZDE 53.9 DÜŞÜŞ

Bugün bir de olumsuz haber geldi. Çin’in 2020 yılının ilk yarısındaki demiryolu yolcu seyahatleri, koronavirüs salgını nedeniyle yüzde 53.9 düşüş gösterdi. Çin Devlet Demiryolu şirketi verilerine göre, ilk yarıda ülke genelinde toplam 818 milyon demiryolu yolculuğu yapıldı. Geçen ay toplam 166 milyon demiryolu yolcu seferi yapıldı. Ortalama günlük yolcu seyahati, bir önceki aya göre yüzde 9.4 artışla 5.53 milyonu buldu.

 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Dijital yuan Alibaba egemenliğini azaltacak

Çin’de ödemelerin yüzde 55’ini elinde bulunduran Alibaba’nın ödeme hizmeti şirketi Alipay gibi firmaları zor günler bekliyor. Çünkü Çin’in dijital yuan’ı devreye almasıyla bu firmaların Pazar payları düşecek ve bankaların işi kolaylaşacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir