Beş büyük şirketten biri Çinli

Küresel ekonomide liderliğe oynayan Çin, dünyadaki politik ve ekonomik nüfuzunu genişletmede yarattığı büyük şirketleri kullanıyor. 2008’de ilk 500’de 29 şirket varken bugün sayı 119’u bulmuş durumda


Dünya ekonomisi sadece devletler tarafından değil, artık aynı zamanda küresel şirketlerin aldığı kararlar ile de şekilleniyor. Bu firmalar, gelir sağlayan, ticareti yönlendiren ve Ar-Ge’ye yön veren kritik unsurlar haline geldi. Çin’in ABD’yi geçerek ekonomik bir süper güç olma iddiasında da şirketlerin önemli bir rolü var.

Birkaç Çinli şirket dünyanın en büyükleri arasında yer alıyor artık. Şu anda trilyon dolarlarla ölçülen Çin’in en büyük işletmelerinin geliri küresel pazardaki varlıklarını ve ülkenin küresel ekonomik gücündeki değişim konusunda da fikir veriyor.

GELİRİN DÖRTTE BİRİ ÇİNLİLERDE

Çinli şirketlerin dünyanın en büyük 500 şirketini bir araya getiren Fortune 500’deki sıralaması aslında işi özetliyor. 2008 yılında sadece 29 Çinli şirket listeye girerken bu şirketlerin geliri toplam 1.1 trilyon dolar ile listenin sadece yüzde 5’iydi. 2019 yılı itibarıyla ise toplam 7.9 trilyon dolarlık gelire sahip olan 119 Çinli şirket var listede. Yani 500 şirketin tamamı tarafından üretilen 32.7 trilyon dolarlık gelirin yaklaşık dörtte biri de Çinli firmalarda.

İLK 10’DA ÜÇ ÇİNLİ VAR

Global 500’de daha fazla Çinli firmanın ortaya çıkması, liste başı şirketleri de aşağı çekti. 2008’de Japonya dünyanın en iyi 500 şirketinin yüzde 12.8’ine ev sahipliği yaparken, bu rakam 2019’da yüzde 10.4’e geriledi. ABD, Global 500’de sürekli olarak en fazla şirketi üretti, ancak payı 2008’de yüzde 30.6’dan 24.2’ye düştü. 2008’de ilk 10’da hiç Çinli firma yer almazken bu rakam üçe çıktı. 2008’de ilk 10 firma arasında beş ABD’li şirket varken şu anda bu sayı iki.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Dijital yuan Alibaba egemenliğini azaltacak

Çin’de ödemelerin yüzde 55’ini elinde bulunduran Alibaba’nın ödeme hizmeti şirketi Alipay gibi firmaları zor günler bekliyor. Çünkü Çin’in dijital yuan’ı devreye almasıyla bu firmaların Pazar payları düşecek ve bankaların işi kolaylaşacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir