Belirsizlik Çin’e büyüme tahmini yaptıramıyor

1992’den bu yana ilk kez çeyreklik bazda küçülme açıklayan Çin, ekonominin yıl sonu için hedef açıklayamıyor. Kovid-19 belirsizliği nedeniyle 2020 için hedef konamadı


30 yıl sonra ilk kez yüzde 6.8 ile küçülme açıklayan Çin, ekonomide hedef koymakta da zorlanıyor. Kovid-19’un getirdiği belirsizlik yılın sonunda nasıl bir tablo ile karşılaşılacağını da görmeyi engelliyor. Başbakan Li Keqiang yaptığı açıklamada, ülkenin işlerini zorlayıcı bir şekilde yerine getirme yeteneğini güvence altına alarak, iş yaratma, temel yaşam ihtiyaçları ve piyasa varlıklarının operasyonları da dahil olmak üzere altı kilit alanda güvenlik sağlanabiliyorsa Çin ekonomisinin bu yıl pozitif bir büyüme sağlayabileceğini söyledi.

HEDEF BELİRLENEMEDİ

Li, Çin’in bu yıl GSYİH büyümesi için bir hedef belirlenemediğini, bunun da gerçeklere ve gerçeğe dayalı bir karar olduğunu belirtti. Ekonomi ve diğer alanlar büyük değişiklikler olunca, Çin’in mali, finansal veya sosyal güvenlik cephesinde alacağı önlemler de olacak. Başbakan Li, ülkenin ekonomiyi desteklemek için yeni destek politikaları getirmek için hızla hareket etmekten çekinmeyeceğini de söyledi. Ekonominin istikrarlı çalışmasının sürdürülmesinin çok önemli olduğunu belirten Li Keqiang, Çin’in özel zamanlarda özel politikaların gerekli olduğunu söyledi.

YAPISAL DÜZENLEMELER ŞART

Merkezi hükümetin hem kısa vadeli zorlukları hem de uzun vadeli yapısal düzenlemeleri dikkate aldığını belirten uzmanlar ise yeni altyapı türlerine yönelik yatırımların artması için sanayi tarafında iyileştirme gerektiğini de vurguladı. Çin’in küresel salgının ve yükselen ticaret korumacılığının neden olduğu zorluklarla başa çıkmak için birçok politika aracına sahip olduğu ve ülkenin pazar odaklı reform için büyük bir alana sahip olduğunu belirtiliyor.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin birinci Türkiye ikinci sırada

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları listesine Çin ve Türkiye yine damga vuran ülkeler oldu. Listede en fazla müteahhit veren ülke 74 şirketle Çin olurken 44 şirket ile Türkiye ikinci sırada yer aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir