Asya Kalkınma Bankası dalya dedi

Çin’in kurduğu yatırım bankası Asya Altyapı Yatırım Bankası üye sayısını 100’e çıkardı. Benin, Cibuti ve Ruanda’nın yeni üyesi olduğu bankanın Türkiye’de de 1.4 milyar dolarlık yatırımı var


Çin önderliğinde kurulan Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) üye sayısını 100’e çıkardı. 97 üyesi olan AIIB’ye Benin, Cibuti ve Ruanda’nın katılması ile üye sayısı 100’e çıkmış oldu. Böylece 2016’de kurulduğunda 57 üyesi bulunan banka, geçen üç yıllık sürede üye sayısını neredeyse ikiye katlamış oldu. Bankanın üyeleri ağırlıklı olarak Asya, Afrika ve Avrupa’dan. 

8.4 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPTI

Şu ana kadar 45 proje onaylayan bankanın aynı zamanda Hindistan, Endonezya, Türkiye ve Mısır’da bir çok projesi bulunuyor. 8.4 milyar dolarlık yatırıma imza atan banka hedeflerinin az da olsa gerisinde. Bankanın bu yıla kadar olan taahhüdü 10 milyar dolara ulaşmaktı. 

TÜRKİYE’DE 1.4 MİLYAR $ YATIRIMI VAR

Asya Altyapı Yatırım Bankası Türkiye’nin dahil olduğu projelere 1.4 milyar dolarlık yatırım yaptı. Bankanın Türkiye’de yatırım hedefi yüzde 15. Yani 1.5 milyarı dolarlık kaynağın Türkiye’ye akması planlanıyor. Türkiye, AIIB’nin üçüncü büyük yatırım pazarı durumunda. Bankanın projelerden ilki “Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi” olmuştu.  

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’deki koronavirüs nedeniyle küresel ekonomide kayıp 1.1 trilton dolar olacak

Çin’deki Covid-19 salgını küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’deki üretimin durması birçok uluslararası şirketin faaliyetleri aksatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir