Asya borsaları Çin enflasyon verisi ile yükseldi

Asya’da borsalar Çin’in enflasyon verisi ve ‘V’ şeklinde bir toparlanma olacağı beklentisiyle artış gösterdi. Shenzen’de yüzde 2.23 artış yaşanırken Japonya, Güney Kore ve Avustralya borsalarında da hisseler yukarı yönlüydü


Asya Pasifik borsalarında hisseler Çin’den gelen enflasyon verisi ile yükseldi. Çin’in haziran enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından bölgesel olarak artışlar yaşandı. Çin Ulusal İstatistik Bürosu’ndan açıklanan verilere göre, haziran ayı üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 3 düştü. Bu oran, analistlerin beklentisi olan yüzde 3.2’den biraz daha düşük.

SHENZEN YÜZDE 2.23 DEĞER KAZANDI

Çin anakarası endeksleri, bu hafta şimdiye kadar güçlü bir performans göstermişti ve pozitif ayrışmaya devam etti. Shenzhen yüzde 2.23 artarken Şangay borsasında yüzde 1.03 değer kazandı.Hong Kong’un Hang Seng endeksi de yüzde 0.48 değer kazandı. Çin’deki artışta koronavirüs salgınının etkilerinin neredeyse tamamen azalması ile birlikte ‘V’ şeklinde bir toparlanma olacağı beklentisi de etkili oldu.

BÖLGE POZİTİF AYRIŞTI

Japonya’da Nikkei 225 Softbank hisselerinin yüzde 4’ten fazla yükselmesi ile yüzde 0,75 ile güne kapattı. Güney Kore’de Kospi %0.96 yükseldi. Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 0.97 değer kazandı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir