Apple’ın tedarikçisi Sharp Hindistan yolcusu

Ticaret savaşlarının en önemli gündem maddelerinden biri olan Apple’ın üreticileri birer birer alternatif ülkelere gidiyor. Vietnam, Endonezya gibi ülkelere giden Apple üreticilerine Sharp da eklendi


ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’le ABD’nin ticaret savaşında dozu artırmasının ardından bir firma daha Çin’den çıkma kararı aldı. Apple’ın Çin’deki son tedarikçisi olan Sharp, üretiminin bir bölümünü Çin’den çıkarmayı planladığını açıkladı. Apple CEO’su Tim Cook, daha önceki açıklamalarında büyük oranda bir değişim olmayacağının altını çizmişti ancak durum pek de öyle gözükmüyor. Sharp, Apple için düz ekran, elektronik ürünler ve hava temizleyicileri üretiyor.

FOXCONN ÜRETİMİ HİNDİSTAN’A TAŞIYOR

Apple’ın en büyük tedarikçilerinden olan Foxconn firmasının üretiminin bir bölümünü Hindistan’a taşıyacağı yönünde iddialar gündeme gelmişti. Bu iddiaların doğru olduğu ortaya çıkıyor. Foxconn’un üretiminin Hindistan iç pazarı için olmadığı belirtiliyor. Bunlar dışında Endonezya’da MacBook ve iPad parçaları üretilirken ayrıca AirPods üreticisi olan GoerTek’in Vietnam’da test üretimleri de başladı.

 

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’deki koronavirüs nedeniyle küresel ekonomide kayıp 1.1 trilton dolar olacak

Çin’deki Covid-19 salgını küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’deki üretimin durması birçok uluslararası şirketin faaliyetleri aksatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir