Antik Çin şehri dünyanın en iyi 500 şirketinin üçte birine ev sahipliği yapıyor

Çin’in antik doğu kenti Suzhou, Global Fortune 500 listesinde yer alan 156 yabancı firmadan 400’den fazla proje yatırımı aldı. Honeywell ve Emerson Electric gibi dünyanın en iyi şirketleri bölgede şube açmaya devam ediyor


Geçmişi 2 bin 500 yıl öncesine dayanan Çin’in Jiangsu eyaletine bağlı antik doğu şehri Suzhou, Global Fortune 500 listesinde yer alan 156 yabancı firmadan 400’den fazla proje yatırımı aldı.  Son olarak geçtiğim yıl Honeywell ve Emerson Electric gibi dünyaca ünlü şirketlerin aralarında bulunduğu birçok firma, bölgede şube açmaya başladı. Bunun yanı sıra Alman optik teknoloji üreticisi olan Leica Microsystems ise geçtiğimiz Kasım ayında Suzhou Endüstri Parkı’nda 500 metrekarelik alanda bir inovasyon merkezi açtı.

2022’YE KADAR HEDEF 14 BİN FİRMA

Gelecek yıllarda da büyümesine devam etmek ve daha fazla yabancı yatırım çekmek için bir plan yayımlayan şehir, 2022 yılı sonuna kadar 3 bin yabancı yatırımcıyla 14 bin yüksek teknoloji firmasına ev sahipliği yapmayı hedefliyor. Daha çok yüksek teknoloji firmalara kapılarını açan şehirde 10 adet ileri imalat sanayi kümesi, 100 milyar yuanlık (yaklaşık 14.34 milyar dolar) çıktı değerine sahip.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir