Devlet memuru sınavlarından milyarder oldular

Çinli zenginler her geçen gün artıyor. Eğitim ülkedeki en önemli pazarlardan biri haline dönüştü. Li Yongxin ile annesi Lu Zhongfang da devlet memuru olmak isteyenlere verdikleri eğitim ile milyarder oldu


Danışmanlık şirketi Deloitte verilerine göre Çin’deki eğitim pazarı geçen yıl 380 milyar dolardı. Bu Pazar gelecek yıl 480 milyar dolara ulaşacak ve 2025’te de 715 milyar dolar olacak. Girişimci Li Yongxin de bu fırsatı en iyi değerlendiren isimlerden oldu. Li Yongxin ile annesi Lu Zhongfang devlet memuru olmak isteyenlere verdikleri eğitim ile milyarder oldu.

9.1 MİLYAR DOLARLIK SERVET

Çin’de 1.2 milyon öğrenci bulunuyor. Li Yongxin ile Lu Zhongfang ise hem öğrencilere hem de devlet memuru olmak isteyenlere yönelik bir eğitim programını piyasaya çıkardı. Şimdilerde 300 şehirde hizmet veren ve merkezi Shenzhen kentinde bulunan Offcn Education Technology şirketi 2.3 milyon kişiye ulaşıyor. Bu sayede Li Yongxin’in kişisel serveti 9.1 milyar dolar oldu. Şirket genellikle devlet memuru olmak isteyenlere online eğitim hizmeti veriyor. Eğitim sektörünü 1999 yılında giren Li Yongxin, 2000 yılında devlet memurluğu testine yöneldi. Şirketin bir diğer ortağı ise Wang Zhendong. Anne Lu Zhongfang, zirai ilaçlar fabrikasından emekli.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Dijital yuan Alibaba egemenliğini azaltacak

Çin’de ödemelerin yüzde 55’ini elinde bulunduran Alibaba’nın ödeme hizmeti şirketi Alipay gibi firmaları zor günler bekliyor. Çünkü Çin’in dijital yuan’ı devreye almasıyla bu firmaların Pazar payları düşecek ve bankaların işi kolaylaşacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir