Animasyon sektörü 29 milyar dolara ulaştı

Çin denilince akla ilk gelenlerin başında artık bol sıfırlı rakamlar oluyor. Dünyanın en kalabalık ülkesinde neredeyse her sektör milyarlarca dolarlık bir piyasaya ulaştı. Animasyon sektörü de bunlardan sadece birisi


Şifalı bitkiler pazarı, evcil hayvanlar piyasası, düğün fotoğrafçılığı ya da çöpçatanlık uygulamaları… Bunlar Çin’de milyarlarca dolarlık piyasaya ulaşan sıra dışı piyasalardan sadece birkaçı aslında. Çin’deki animasyon sektörü hakkında da artık milyarlarla konuşulmaya başlandı.

Ülkedeki animasyon şirketleri 2013 yılından bu yana devletin desteğini artırmasının yanı sıra internet devlerinin de piyasaya girmesi düzenli olarak büyüyor. Gelinen son noktada ise Çin’deki animasyon piyasasının 29 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Özellikle tatil günlerde özel aktiviteleri çok seven Çinliler animasyonlar izlemekten keyif alıyor.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir