Altyapı yatırımları büyüme devam ediyor

Ulusal İstatistik Bürosu’na (NBS) göre, Çin’in altyapı yatırımı 2019 yılının ilk sekiz ayında geçen yıla oranla yüzde 4.2 arttı. Temmuz ayından itibaren 30 projeye 119 milyar dolarlık yatırım yapıldı


Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan rapora göre, Çin’in altyapı yatırımları yılın ilk sekiz ayında geçen yıla oranla yüzde 4.2 arttı. Ekolojik alanlara ve çevre işlemlerine yapılan yatırım ise yıllık bazda yüzde 42.2 oranında artış gösterdi. Bir diğer dikkat çeken veri ise karayolu ve demiryolu altyapısına yapılan yatırımlarda oldu. NBS’ye göre, karayolu taşımacılığındaki altyapıya yapılan yatırım yüzde 7.7 artarken, bu oran demiryolu taşımacılığında yüzde 11 oldu.

Ayrıca, Çin’in en büyük ekonomik planlayıcı olan Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), bu yılın temmuz ayından itibaren farklı alanlarda 119 milyar dolarlık 30’dan fazla altyapı projesini onayladı.

EĞLENCEYE YATIRIM YÜZDE 13.8 ARTTI

Raporda farklı alanlardaki altyapıların yatırımına da değinilirken, aynı dönemde eğitim, kültür, spor ve eğlence dahil olmak üzere sosyal sektöre yapılan yatırımın bir önceki yıla oranla yüzde 13.8 oranında artış gösterdiği belirtildi. Çin Uluslararası Ekonomik Borsalar Merkezi’de araştırmacı olan Liu Xiangdong, Çin’in altyapı yatırımlarını daha da artıracağını ve demiryolu taşımacılığı ve kentsel boru hattı ağlarını oluşturan inşaatlara odaklanılacağını söyledi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

AliExpress’ten Türkiye’de online satış yapmak isteyenlere müjde

Çin merkezli küresel alışveriş sitesi AliExpress’in Türkiye, Rusya, İspanya ve İtalya’daki satıcılarını artırmak için büyük bir adım atacağı ortaya çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir