Altın rezervini 100 ton artırdı

Ticaret savaşlarının etkisiyle elindeki ABD tahvillerini çıkaran Çin, bir yandan da altın alımına devam ediyor. Merkez Bankası aralık ayından bu yana toplamda 100 tonluk alım yaparak iddialı bir çıkış yaptı.


Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin, rezervlerine 100 ton altın yükledi. Ağustos ayında 5.91 tonluk ilave ile toplam 100 tonluk yeni altın rezervine sahip oldu. Aralık ayından bu yana alımı hızlandıran ülke, temmuz ayına kadar da toplam 94 ton altın almış ve rezervlerini artırmıştı. Dolardan çıkıp altın rezervlerini ağırlık veren Çin’in bu hamlesinin ardında ticaret savaşlarının etkisi de oldukça büyük.

EN BÜYÜK REZERV ABD’DE

Washington ile olan savaş nedeniyle altın rezervlerini artıran Çin’in bu yaptığı ilaveler son 6 yılın en büyük alımı. Uzmanlara göre Çin altın alımlarına devam edecek. Bunda en önemli sebeplerden biri de ticaret savaşının yarattığı belirsizlik. 2018 yıl sonu rakamlarına bakınca dünyanın en büyük altın rezervi ABD’nin elinde.

TÜRKİYE 11’İNCİ SIRADA

ABD 8 bin 407 ton ile ilk sırada yer alıyor. Amerika’yı 3 bin 483 ton ile Almanya takip ederken, 2 bin 534 tonla İtalya üçüncü sırada. Çin ise bin 905 tonluk rezerv ile 6 sırada. Son dönemde altın rezervlerini en hızlı arttıran ülkelerden biri olan Türkiye ise 506 tonluk rezerv ile dünyanın 11’incisi konumunda.

 

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir