AliExpress’ten Türkiye’de online satış yapmak isteyenlere müjde

Çin merkezli küresel alışveriş sitesi AliExpress’in Türkiye, Rusya, İspanya ve İtalya’daki satıcılarını artırmak için büyük bir adım atacağı ortaya çıktı


TechCrunch sitesinin haberine göre Çinli online alışveriş devi Alibaba, dünyanın dört bir yanında online alışverişi artırmak için influencer’ları devreye sokmayı planlıyor. Kovid-19 günlerinde Çin’de TikTok yani Douyin üzerinden satışlar zirve yaptı. Bu yılın ilk çeyreğinde Çin’de 4 milyon canlı alışveriş oturumu gerçekleştirildi.

ALİEXPRESS DEVREDE

Habere göre Alibaba’nın uluslararası alışveriş sitelerinden ve 180 milyon aktif kullanıcısı olan AliExpress farklı ülkelerde online satış yapmayı düşünenleri eğitmek istiyor. Bu noktada Çinli yöneticiler, özellikle TikTok ‘ta fenomen hesaplarla iş yapmayı düşünüyor.

TÜRKİYE İÇİN RUSYA BÜYÜK PAZAR

AliExpress’in YouTube, Facebook, Instagram, TikTok üzerinden toplamda ise 100 bin kişiyi işe alacağı kaydedildi. AliExpress üzerinden ürün satanlar genelde Çinliler oluyor. Ancak son zamanlarda Türkiye gibi birçok ülkeden tüccarın da site üzerinden satışlarını artırdığı biliniyor. TechCrunch sitesinin haberine göre AliExpress, Türkiye, Rusya, İtalya ve İspanya gibi ülkelerdeki satıcıları artırmak istiyor. AliExpress’teki Türk tüccarlar için en büyük pazarın Rusya olduğu kaydedildi. Alibaba iki yıl önce Türkiye merkezli alışveriş sitesi Trendyol‘u yaklaşık 1 milyar dolara satın almıştı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir