Alibaba’nın kurucusu Jack Ma: Ticaret Savaşı 20 yıl sürebilir

Alibaba Group’un kurucu ortağı ve eski başkanı Jack Ma, iki süper güç ABD ve Çin’in ticaret savaşının 20 yıl sürebileceğini söyledi


Bloomberg’e röportaj veren Alibaba Group kurucu ortağı ve eski başkanı Jack Ma, ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşının 20 yıl sürebileceğine dair açıklamalarda bulundu. Konu hakkında çok dikkatli olunması gerektiğini belirten Ma, “Sorunları çözmeliyiz, daha fazla sorun yaratmamalıyız” dedi. Özellikle teknoloji alanında birlikte çalışan iki ülkenin önemine vurgu yapan Ma, ilerleyen günlerde ilişkilerin daha da sertleşebileceğine vurgu yaptı.

ANLAŞMA OLMAZSA YENİ TARİFE YOLDA

Bir buçuk yıldan fazla bir süredir devam etmekte olan ticaret savaşında, ürün bazlı ikili ticaretin yüzde 70’inden fazlasında problem yaşandı. İki ülke arasında gelecek hafta gerçekleştirilecek olan görüşmelerde sonuca ulaşılmadığı takdirde, 15 Aralık’ta ABD tarafı Çin ithalatında 160 milyar dolarlık ürüne yüzde 15 ek vergi tarifesini devreye sokacak. Asya’nın en büyük şirketlerinden biri olan Çin merkezli Alibaba, Çin ekonomisindeki çevrimiçi tüketimin artmasıyla henüz savaştan tam anlamıyla etkilenmedi. Ancak Trump yönetiminin Çin hisse senetlerini satın alma konusunda sınır getirmesiyle birlikte, Alibaba hisselerinde düşüş yaşanmıştı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

AliExpress’ten Türkiye’de online satış yapmak isteyenlere müjde

Çin merkezli küresel alışveriş sitesi AliExpress’in Türkiye, Rusya, İspanya ve İtalya’daki satıcılarını artırmak için büyük bir adım atacağı ortaya çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir