Alibaba platformunu ABD’li firmalara açıyor

Dünyanın en büyük e-ticaret siteleri Alibaba ve Amazon rekabeti kızışıyor. Alibaba Amazon’un pazarına göz dikerek artık ABD’lİ KOBİ’lere platformunda satış yapma izni vereceğini açıkladı


Online ticaretin iki büyük markası Alibaba ile amazon arasındaki rekabet hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Çin’in e-ticaret devi Alibaba, önemli bir adım atarak ABD’li küçük işletmelere alibaba.com’da satış yapma izni verdi. Alibaba’nın bu kararı tüm ABD’li KOBİ’ler için geçerli olacak.

ALICILARIN ÜÇTE BİRİ AMERİKA’DAN

Daha önce yalnızca Alibaba.com’dan satın alım yapabilen ABD’li firmalar artık diğer şirketlere de satış yapabilecek. Alibaba.com’daki alıcıların üçte biri ABD merkezli. Satıcıların yüzde 95’inden fazlası da Çinli firmalardan oluşuyor. Şirket, geçtiğimiz ay Tmall Global adlı bir uluslararası marka lanse etmiş ve platformdaki şirket sayısını ikiye katlama hedefi koymuştu.

AMAÇ ŞİRKET SAYISINI İKİYE KATLAMAK

40 bin olan marka sayısını üç yıl içinde iki katına çıkarmaya yönelik bir hedefle İngilizce web sitesini yayına başlatmıştı. ABD Uluslararası Ticaret Komisyonuna göre, firmadan firmaya e-ticaret pazarının büyüklüğü 23.9 trilyon dolar değerinde. İşletmeden tüketiciye e-ticaret pazarı ise 3.8 trilyon dolar.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir