Adım adım nakitsizliğe doğru

Norveç ve İsveç gibi Avrupa ülkeleri nakit kullanımını tamamen kaldırmayı hedeflerken Çin’den de benzer adımlar geliyor. Ülkedeki online ödemeler ve kart kullanımı hızla yayılıyor


Tüm dünyada hızla yayılan kart kullanımı Çin’de de etkisini gösteriyor. Çin Merkez Bankası’nın bir raporuna göre, banka kartı kullanımı, 2018’de işlem bazında yıllık yüzde 40’ın üzerinde bir artış gösterdi. Çin halkı kişi başı ortalama 150.75 işlem yaparken yüzde 40.24’lük bir artış yakaladı. 2017’deki artış oranı da yüzde 11.52 olarak gerçekleşmişti. Kırsal alanlarda, 2018 sonunda toplam 3.21 milyar banka kartı ve kişi başına tutulan 3.31 kart çıkarıldı. Bunlar arasında, yüzde 15.6 oranında büyüme gösteren 202 milyon kredi kartı çıkarıldı.

300 TRİLYON DOLAR

Diğer taraftan Çin adım adım nakitsizliğe doğru ilerliyor. Ülkede geçen yıl online ödeme yapan yetişkinlerin oranı yüzde 83’e dayandı. Online ödemelerin ekonomiye katkısı ise 300 trilyon dolar oldu.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Dijital yuan Alibaba egemenliğini azaltacak

Çin’de ödemelerin yüzde 55’ini elinde bulunduran Alibaba’nın ödeme hizmeti şirketi Alipay gibi firmaları zor günler bekliyor. Çünkü Çin’in dijital yuan’ı devreye almasıyla bu firmaların Pazar payları düşecek ve bankaların işi kolaylaşacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir