Adana’daki 1.7 milyar dolarlık proje başladı

1.7 milyar dolarla Çin’in Türkiye’ye doğrudan yatırım yaptığı en büyük proje olarak adlandırılan Hunutlu Termik Santrali’nin Adana’da inşaatına başlandı. Tesiste yılda 10.5 milyar kilowatt elektrik üretilecek.


Adana’nın Yumurtalık ilçesine termik santral kurma amaçlı yatırım gerçekleştiren Çin, projenin inşaatına başladı. Çin’in Türkiye’ye doğrudan yatırım yaptığı en büyük proje olarak belirtilen Hunutlu Termik Santrali, 1.7 milyar dolarlık yatırımıyla dikkat çekiyor. Kömür taşımacılığı için özel tasarlanmış limanların inşaatını da içeren projenin tamamlanmasından sonra 1.320 megawatt kapasiteye sahip olması bekleniyor.

KUŞAK YOL’UN AMİRAL GEMİSİ OLACAK

Shanghai Electric Power Company tarafından gerçekleştirilen proje, Kuşak Yol Girişimi’nin Türkiye ayağı olan “Orta Koridor” hattını birleştiren bir amiral gemi olarak ön plana çıkıyor. Gerçekleştirilen törene katılan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, ileri teknolojileri benimseyen Hunutlu santralinin Türkiye ekonomisine ve yerel topluma büyük katkı sağlayacağını söyledi.

YILDA 10.5 MİLYAR KİLOWATT ENERJİ ÜRETECEK

Projenin inşaatının tamamlanmasının ardından 2021’de açılacağı öngörülüyor. Ayrıca projenin faaliyete geçmesiyle birlikte her yıl 9 milyar kilowatt enerji üreteceği belirtiliyor. Bu rakamın da Türkiye’deki tüm elektrik kaynaklarının yüzde 3’ünü oluşturacağı ifade edildi.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir