ABD’yi vuracak trilyon dolarlık silah

Ticaret savaşları derinleştikçe felaket senaryoları da yazılmaya başlıyor. Çin’in elindeki en büyük kozu da ABD tahvilleri. Çin bu 1.1 trilyon dolarlık kozu kullanırsa ABD ekonomisini zora sokar ama kendisine de zarar verir


ABD-Çin ticaret savaşında son bir haftadır gerilim tırmanıyor. Pekin yönetimi ABD Başkanı Donald Trump’ın hemen hemen her Çin malı için koyduğu gümrük vergileri tehdidinde kurla cevap verdi. Yuan’ı devalüe eden Çin’in kendisini para manipülatörü ilan eden ABD’ye karşı öyle bir kozu daha var ki devreye alırsa işler iyice sarpa sarabilir.

1.1 TRİLYON DOLARLIK TAHVİL VAR

Gerekirse savaşmaya hazır olduğunu açık açık söyleyen Çin’in diğer güçlü silahı da Amerikan devlet kağıtları. Çin’in elinde ABD devler tahvillerinden tam 1.1 trilyon dolarlık bir portföyü var. Çin bu tahvilleri bir anda satışa çıkarırsa, fiyat düşecek ve getirileri (veya faiz oranları) yükselerek Amerikan borçlanma maliyetlerinin zirve yapmasına neden olacak.

KENDİSİNİ DE VURABİLİR

Ancak Çin’in bu tetiği çekme ihtimali düşük. Birincisi istenen etkiye sahip olmayabilir. İkincisi de kendi ekonomisinde ciddi anlamda zarar görebilir. Çin son günlerde yuanın devalüe etmesi bir uyarı işareti olarak algılanıyor. Eylül ayında görüşmelerin yine kötü gitmesi halinde Çin’in ABD tahvilleri ile ilgili kozu kullanma olasılığı da ortaya çıkıyor.

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’deki koronavirüs nedeniyle küresel ekonomide kayıp 1.1 trilton dolar olacak

Çin’deki Covid-19 salgını küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’deki üretimin durması birçok uluslararası şirketin faaliyetleri aksatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir