ABD’li fast-food’cuların gözü hâlâ Çin’de

Ne ticaret savaşları, ne de Çin ekonomisinin yavaşlaması ABD’li fast-food zincirlerini bu ülkeden çekemiyor. Milyar dolarlık cirolara ulaşan firmalar yüzlerce yeni restoran açmak için kolları sıvadı


ABD restoran zincirleri, ticaret savaşı devam etmesine rağmen büyüme için gözleri Çin’de.  McDonald’s ve Popeyes gibi restoran zincirleri Çin’de yeni yatırımlar yapıyor. Yavaşlayan bir ekonomi olmasına rağmen ve ABD ile ticaret savaşı sürdürmesine rağmen, Çin’in büyük nüfusu ABD zincirleri için hala çekici.

KRİZLERDE FAST-FOOD BÜYÜR

Ticaret savaşı yavaşlayan Çin ekonomisini de olumsuz etkiliyor. Geçtiğimiz ay, ülke 27 yılın en düşük ekonomik büyüme oranını yüzde 6.2 ile yaşamıştı. Fast-food zincirleri ekonomik düşüşlerden yararlanma eğilimindedir, çünkü tüketiciler daha ucuz seçenekleri arar hale geliyor. Yavaşlarken bile, Çin’in ekonomik büyümesi hala ABD’nin çok çok üstünde. 1.4 milyar nüfusuyla Çin, yeni müşteriler arayan restoran zincirleri için cazip bir Pazar olmayı sürdürüyor.

400 YENİ MAĞAZA AÇACAK

McDonald’s, 2019’un sonuna kadar Çin’de 400’den fazla mağaza açmayı planlıyor. Restaurant Brands International’ın en yeni markası Popeyes Louisiana Kitchen, geçtiğimiz hafta Çin’de bin 500 mağaza sayısına ulaşmak için bir franchising anlaşması yaptı. Popeyes’in en büyük rakibi KFC, halihazırda Çin’de 6 binden fazla mağazayla güçlü bir yapıya sahip. KFC, ikinci çeyrekte Çin’deki satışlarında 1.4 milyar dolar rakamına ulaştı.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir