ABD havacılık devi Çinlilere 22 uçak sattı

Kovid-19 salgını nedeniyle uçuşlarında yüzde 97’lik bir azalma olan ABD’li havacılık devi United Airlines, 22 uçağını Bank Of China havacılık şirketine sattı


ABD’li havacılık devi United Airlines, Hong Kong Borsası’na yaptığı açıklamada Bank Of China (BOC) Havacılık şirketine 22 uçak satacağını açıkladı. Anlaşmaya göre, United Airlines’tan altı Boeing 787-9 uçağı ve 16 Boeing 737-9 MAX uçağını içeriyor. Singapur merkezli BOC Havacılık, satın alma işleminin ne kadarlık bir büyüklüğü olduğunu açıklamadı. Ancak uçakların uzun vadeli anlaşmalarla United’a geri kiralanacağını vurguladı.

YOLCU YÜZDE 97 AZALDI

United Airlines, yaptığı açıklamada, mayıs ayında uçuş programını yüzde 90 oranında düşürdüğünü ve koronavirüs pandemisinin bir sonucu olarak haziran ayında benzer kesintiler beklediğini duyurmuştu. ABD havayolu şirketi, Nisan ayının ilk iki haftasında 200 binden az insanın uçtuğunu ve 2019’da aynı zamanda uçtuğu 6 milyondan fazla insandan yüzde 97’lik bir düşüş anlamına geldiğini belirtmişti.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin birinci Türkiye ikinci sırada

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları listesine Çin ve Türkiye yine damga vuran ülkeler oldu. Listede en fazla müteahhit veren ülke 74 şirketle Çin olurken 44 şirket ile Türkiye ikinci sırada yer aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir