ABD Çinli şirketleri borsadan atıyor

Çin ile savaşta çıtayı sürekli yükselten ABD, şimdi de Çinli şirketleri borsadan çıkarmayı planlıyor. Piyasa değeri 1.2 trilyon dolar olan 156 Çinli şirket 2002 Ocak ayına kadar denetlenecek ve kurallara uymayan çıkarılacak


ABD savaşta çıtayı iyiden iyiye yükseltiyor. Ambargolar, yaptırımlar ve uygulama yasakları gibi kararların ardından şimdi de ABD borsalarındaki Çinli firmaları borsadan çıkarmayı planlıyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanları, denetim standartlarını karşılamayan ABD borsasında işlem gören Çinli firmaların çıkarılmasını önerdi. Trump yönetimi yetkilileri, Başkanı, Ocak 2022′ye kadar ABD denetim gereksinimlerini karşılamayan şirketleri çıkarmaya çağırdı.

RAPOR SUNULDU

Aynı zamanda, Kongre, ABD sermaye piyasalarından yararlanan ancak Amerikan rakiplerinin karşılaştığı kurallara uymayan Çinli şirketlere de baskı yapmaları için bir hazırlık içinde. Aralarında Hazine Bakanı Steve Mnuchin ve SEC Başkanı Jay Clayton’ın da bulunduğu bir grup önemli danışman, ABD’li yatırımcıları denetim belgeleri uzun süredir ABD düzenleyicilerinden saklanan Çinli şirketlerden korumaya yönelik öneriler içeren raporu sundu bile.

OYUN ALANINI EŞİTLİYORUZ

Bir Hazine yetkilisi, “ABD’de halka açık olan Çinli firmaları diğer herkesle aynı standartlarda tutarak, sadece oyun alanını eşitliyoruz” değerlendirmesinde bulundu. ABD Senatosu mayıs ayında oybirliğiyle bazı Çinli şirketlerin ABD denetimleri ve düzenlemeleri için standartlara uymadıkları sürece ABD borsalarında hisselerini listelemelerini engelleyebilecek yasayı kabul etmişti. ABD’de halka açık Çinli şirketlerin 2019 sonu itibarıyla toplam piyasa değeri 1.2 trilyon doları buluyor. Firma sayısı ise 156. Üç büyük ABD borsasında listelenen en az 11 Çinli şirket Çin devletine ait.

 

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir