5G’de 22.5 milyar dolarlık pazar oluşacak

Altyapı ve test aşamasında olan 5G teknolojisi ticaret savaşlarının gündemindeki yeri korurken bir yandan 2025’te bu altyapının 22.5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 30 ülke ile anlaşma imzalayan Huawei, Avrupa’da ilk 5G altyapısını Monako’ya kuracak


Dünya 5G altyapı pazarı şimdiden milyar dolar mertebesini aştı ancak bu rakam önümüzdeki 5 yılda 22.5 milyar dolara kadar çıkacak. Zion Market Research araştırmasına göre 5G altyapısı 2018’de 1.3 milyar doları buldu. Bu rakam aslında yeni yeni uygulamaya başlayan hatta test aşamasında olan bir teknoloji için küçümsenemeyecek bir rakam. 2025 yılında bu rakamın 22.5 milyar dolara çıkması bekleniyor. 

MONAKO AVRUPA’NIN İLK ÜLKESİ OLUYOR

Geçtiğimiz ay, 30 ülkede 46 5G anlaşması imzalayan Çin’in teknoloji şirketi Huawei, Avrupa’da ilk olarak bir ülkeyi 5G’ye geçirecekakO ülke de Manoko. Huawei Başkan Yardımcısı Guo Ping, bu işbirliğinin Avrupa’daki diğer ülkeler ve operatörleri için de model olabileceğini belirtti. Guo Ping, Monako’nun 5G’ye geçmesinin Huawei için dikkate değer bir kilometre taşı olduğunu vurguladı. 

ÇİN 5G’Yİ PAYLAŞMAYA İSTEKLİ

Xinhua Haber Ajansı da geçtiğimiz gün Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin, Çin’in 5G gelişme/geliştirme fırsatlarını dünyayla paylaşmaya ve daha çok ülkenin halkına faydalı olmaya hazır olduğunu söylediğini duyurdu. Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Çin’in bu alandaki düşüncesini anlatan Wang, 5G teknolojisinin iletişim teknolojisinde bir ilerleme sembolü ve uluslararası işbirliğinin sonucu olduğunu belirti. Wang, 5G’nin ortaya çıkardığı gelişme fırsatlarının bir kesim tarafından kontrol edilmektense dünyayla paylaşılması gerektiğine işaret etti.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir