Çinliler zenginleşiyor, dünya tükeniyor

Yapılan araştırmalara göre insanlık tarihinin en kalabalık orta sınıfı halihazırda Çin’de yaşıyor. Çin halkı zenginleştikçe dünya yeni bir tehlike ile karşı karşıya kalmaya başladı.


Çinliler, alışılmış tüketimden çok daha farklı bir kültürleri ile tanınıyor. Bunun başlıca sebebi alternatif tıbba olan düşkünlükleri olarak kabul ediliyor. Fildişi, gergedan boynuzu, yarasa kanı, pangolin kabuğu ya da balık mesanesi… Bu saydıklarımız ve daha birçok sıra dışı nesne Çin’de alternatif tıpta kullanılıyor. İşte tüm bu ürünlerin nesilleri tükenme tehdidi altında olan türlerden elde edilmesi işleri çok daha karmaşık hale getiriyor. 

UYKUSUZLUĞA KARŞI 

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) verilerine göre yasadışı hayvan ticareti yılda 90 milyar dolara ulaştı ve bu piyasa yüzünden yani nesli tükenme tehdidi altındaki hayvanlardan kaynaklı olarak Üçüncü Dünya Savaşı çıkabilir. Bu ifade ilk başta klasik abartılı bir sivil toplum kuruluşu raporu olarak gelebilir. Ancak konuyu biraz daha incelediğinizde çok da uzak bir ihtimal olmadığını göreceksiniz. Genellikle ABD ve Çin’e gönderilen fildişleri ya da gergedan boynuzları Kamerun, Çad, Kenya ve Sudan gibi ülkelerden elde ediliyor. Kaçak avcılar kilosu 2 bin 500 doları bulan fildişine ya da 15 bin dolara giden gergedan boynuzuna ulaşmak için sık sık sınır ihlalleri yapıyor. Ya da örneğin Kenya’da koruma altında olan bir tür, komşu ülkenin kaçak avcıları tarafından öldürülüyor. Özetle kaçak hayvan ticareti komşu Afrika ülkelerini artık çok sık karşı karşıya getirmeye başladı. 

Bu arada geleneksel Çin tıbbında gergedan ve kaplanların önemli bir yeri var. Bu hayvanların parçaları, yüksek ateşin düşürülmesi, gut, uykusuzluk ve menenjit dahil birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Ancak bunların gerçekten hastalıkların tedavisinde etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış değil.

PANGOLİNLERE HÜCUM

Nisan ayında yaşanan bir kaçakçılık haberiyle konumuza devam edelim. Singapur’da tam 38,7 milyon dolar değerinde olan 14 tonluk pangolin pulu ele geçirildi. Karınca yiyen türüne ait pangolinler, Asya kıtası genelinde yasa dışı alınıp satılıyor. Çin’de geleneksel ilaç yapımı için kullanılan pangolinlerin pullarında keratin maddesi bulunuyor. Pangolinler, çeşitli hastalıklara iyi geldiği iddiasıyla Vietnam ya da Çin’de yüksek fiyatlara satılıyor. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan pangolinler koruma altında bulunuyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir