25’inde milyarder olan Çin’in en zengin kadını: Yang Huiyan

2007 senesinde yani 25 yaşındayken milyarder olup Çin’in en zengin kadını ünvanını kazanan ve şuan 24.1 milyar dolarlık kişisel servetiyle dikkatleri üzerine çeken Yang Huiyan hakkındaki bilgileri sizler için derledik


1981 senesinde Çin’in Gangdong eyaletinde dünyaya gelen Yang Huiyan, babasının inşaat şirketinde genel müdür olarak çalışmaya başladığında henüz 5 yaşındaydı. O dönem Çin’de ise devreye sokulan ekonomik reformlar sayesinde şehirleşme hızla gelişiyordu. 1992 yılında babası Country Garden Holdings’i ortaklık yapısıyla kurarken, ülkede gelişen emlak piyasasıyla birlikte birlikte hızla büyümeye başladı. Yang Huiyan ise, genç yaşlarından itibaren babasının yönetim kurulu toplantılarına katılarak şirketle birlikte büyümesine devam etti.

KİŞİSEL GELİŞİM ASİSTANI OLARAK İŞE BAŞLADI

Ağabeyi öldükten sonra babasının şirketteki hissesini 2005 yılında devralan genç kadın, bu süreçte de Ohio State Üniversitesi’nden Pazarlama ve Lojistik bölümünde mezun oldu. Mezun olduktan sonra önce evlenip ardından da iş hayatına atılan genç milyarder, ilk olarak şirkette babasının kişisel gelişim asistanı olarak işe başladı. Bu süreçte şirketin geliştirme stratejileri, yatırım planlaması ve proje planlaması üzerinde çalışmalar gerçekleştiren Yang, 2006 senesinde ise şirketin diğer üç kurucu hisselerini satın aldı.

HALKA ARZDAN 1.65 MİLYAR DOLAR TOPLADI

2007 senesinin Nisan ayı geldiğinde Country Garden’ın Hong Kong’da ilk halka arzını gerçekleştiren Yang, 1.65 milyar dolar toplamasının ardından 25 yaşında Çin’in en zengin kadını ünvanına sahip oldu. Hisse satışı, ülkenin ünlü milyarderleri olan Lee Shau Kee, Cheng Yu-Tung ve Robert Kuok olmak üzere birkaç farklı milyarder yatırımcısının dikkatini çekti. 2019 Forbes China verilerine göre Yang, ülkenin en zengin kadını ünivanını elinde bulundurmaya devam ediyor.

EĞİTİM ŞİRKETİNDE BAŞKANLIK YAPIYOR

Eğitim alanında da çalışmalar gerçekleştiren Yang, 2007 yılında New York Menkul Kıymetler Borsası’nda halka açılan Çinli eğitim şirketi Bright Scholar Education Holdings’de halihazırda başkanlık görevini yürütüyor. Ayrıca South China Morning Post’a göre, Yang ve teyzesi Yang Meirong, eğitim şirketinin yüzde 92.59’luk hissesine sahipler.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir