2010’lar Çin’in dönemi oldu, bundan sonrası ne olacak?

Guardian gazetesinde Martin Jacques imzalı analizde 2010’ların Çin’in yılları olduğu belirtildi. Batı’nın beklediğinin aksine Çin’in taklit ürünlerden inovasyona geçtiği kaydedilen analizde Çin’in insanlık tarihinin en dikkat çekici ekonomik dönüşümüne Batı’nın ise saygı duymadığı vurgulandı 


İngiltere yayınlanan Guardian gazetesindeki analizde “2008 yılında Batı bilgeliği, Çin’in ekonomik olarak zayıflayacağını öngörüyordu. Ancak bu hiç zaman olmadı. Hatta 2010 yılından 2020 yılına kadar Çin küresel çapta etkisini artırdı. Geçen 10 yıldaki her yıl, küresel ekonomiye en büyük katkıyı; ABD değil, Çin yaptı” denildi.

ÇİN, 2014’TE ABD’Yİ GEÇTİ

Guardian’daki analizde Dünya Bankası’nın 2014’teki şu raporuna da atıf yapıldı: “ABD, 1872’den beri elinde bulundurduğu ‘dünyanın en büyük ekonomisi’ unvanını Çin’e kaptırdı. 2014’te Çin satın alma gücü paritesini (SAGP) 17,6 trilyon dolara yükselterek 17,4 trilyon dolarda kalan ABD’nin önüne geçti.” Analizde ayrıca Çin’in ekonomisinin bu yıl beklenenin altında büyümesine rağmen Çin’in hala dünyada en hızlı büyüyen ekonomiye sahip olduğu ve mevcut ekonomisinin de 2010 yılındaki verilerin iki katından fazla olduğuna vurgu yapıldı.

TARİHİN EN DİKKAT ÇEKİCİ EKONOMİK DÖNÜŞÜMÜ

Martin Jacques imzalı analizde “Çin, insanlık tarihinin en dikkat çekici ekonomik dönüşümüne imza attı. Batı bu duruma ne saygı gösterdi ne de önlem aldı. Son 10 yılda Batı sadece, Çin’in büyümesinin dünyayı değiştirdiğini anlamaya başladı” denildi.

EMİTASYONDAN İNOVASYONA

Analizde ayrıca “Batı, Çin’in ucuz ürünlerinin sadece taklit olarak kalacağını ve Batı’nın yeniliklerine yetişemeyeceğini düşünüyordu. Ancak Çin emitasyondan inovasyona çoktan geçti. Geçen yıl dünya genelindeki patentlerin yarısı Çin’de alındı” denildi.

HUAWEİ, TENCENT, ALİBABA

Yazıda “Çinli Huawei, Tenvcent, Alibaba gibi markaların çoktan Microsoft, Google, Faceebook ve Amazon ile aynı lige yükseldiği ya da Shenzhen’in Silikon Vadisi’ne rakip olduğu da hatırlatıldı” ve Çin eğitim sisteminin tüm bunlara hazır olduğu belirtildi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir