11 Kasım’da 100 milyon yeni müşteri bekleniyor  

Çinli online alışveriş devi Alibaba’nın 11 Kasım Bekarlar Günü’ndeki büyük satışı için geri sayım başladı. Bu yıl alışveriş yapanların sayısına 100 milyon yeni müşterinin daha eklenmesi bekleniyor


Çin merkezli online alışveriş devi Alibaba’nın 2009 yılından bu yana her yıl 11 Kasım’da düzenlediği ve büyük bir indirimin uygulandığı Bekarlar Günü etkinliği için geri sayım başladı. ABD’deki indirim çılgınlığı olan Black Friday’e karşı başlatılan Bekarlar Günü’nde Alibaba şirketi 24 saat içinde 30.8 milyar dolarlık hasılat elde ederek büyük bir rekora imza atmıştı.

100 MİLYON YENİ MÜŞTERİ

Bu yıl alışveriş yapanların sayısının 500 milyona ulaşması bekleniyor. Bu da 100 milyon yeni müşteri demek oluyor. 11 Kasım günü Alibaba bünyesindeki Taobao ve Tmall isimli sitelerde de büyük indirimler uygulanıyor. Geçen yılki rekorda ayrıca 2 dakika 5 saniye içinde 1.44 milyar dolarlık satış yapılmıştı. 11 Kasım Bekarlar Günü’nün ilk olarak uygulandığı 2009 yılında ise 8 milyon dolarlık online alışveriş yapılmıştı. Çin genelindeki online alışverişlerin yüzde 80’inden fazlası Alibaba üzerinden yapılıyor. Bekarlar Günü ise 1990’lar Çinli üniversite öğrencileri arasında kutlanan özel bir gün olarak biliniyor.

200 BİN ŞİRKET OLACAK

Alibaba Group’tan yapılan açıklamada bu yılki alışverişe toplamda 200 bin şirketin katılmasının beklendiği kaydedildi. 1 milyon yeni ürün de satışa çıkacak.

 

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir