100 bin firma yoksulluğu azaltacak

Yoksulluğu 2020’de sıfırlama hedefi ile yola çıkan Çin’de Kovid-19’a rağmen yatırımlar hızla artıyor. Ülkede 100 bin firma kırsal kesimde yoksulluğu azaltmak için yatırım yapacak. Tüm bankalar da bu bölgeler için ayırdıkları kredileri yüzde 80’e varan oranda arttırmış durumda


1980 öncesi şehirli nüfusunun neredeyse tamamı yoksulluk sınırının altında yaşayan Çin, bu oranı yüzde 3’e kadar indirdi. 2020’de yoksulluğu sıfırlamak hedefi koyan Çin’in dakikada 20 kişinin gelirini artırması gerekiyor. Kovid-19 öncesi konan bu hedefe ulaşılabilir mi bilinmez ama Çinli firmalar ve bankalar kolları sıvadı bile. Ülkedeki irili ufaklı 100 bin firma yoksulluğun azaltılması için çalışmalar yürütmeye başlayacak.

127 BİN KÖYE YARDIM

Çin Sanayi ve Ticaret Federasyonu’ndan (ACFIC) üst düzey bir yetkili, haziran ayına kadar Çin’deki yoksulluktan muzdarip köyleri hedef alan bir yoksulluğu azaltma programına toplam 109.500 özel kuruluşun katıldığını açıkladı. ACFIC Başkan Yardımcısı Fan Youshan, Çin’in güneybatısındaki Guizhou Eyaletindeki Danzhai İlçesinde düzenlenen bir forumda verdiği demeçte, bu özel işletmelerin 68.900 kayıtlı yoksul köy de dahil olmak üzere 127.100 köye yardım ettiğini söyledi.

800 BİN İSTİHDAM YARATTILAR

Bu şirketler, geçtiğimiz yıllarda yoksulluk çeken bölgelerde yaklaşık 91.6 milyar yuan (yaklaşık 13.4 milyar dolar) sanayi yatırımı yaptı ve kamu refahı projeleri için ek 15.2 milyar yuan kaynak ayırdı. Firmalar, 799 bin iş yaratılmasına yardımcı oldu ve 1.16 milyon insanı eğiterek 15.64 milyonluk kayıtlı bir yoksulluktan etkilenen nüfusa fayda sağladı.

ACFIC, ülkenin yoksullukla mücadelesini kazanmaya yardımcı olmak için, özel işletmelere, henüz yoksulluktan kurtarılmamış 1.100’den fazla köye daha fazla yeni kaynak ayırma konusunda rehberlik edecek.

BANKALAR MUSLUĞU AÇIYOR

Çin bankacılık kurumları da kaynaklarını bir araya getirdi ve ülkenin Kovid-19 ortasında yoksulluğa karşı mücadelesine mali desteği artırdı. Bu yılın ilk sekiz ayında, bir tarım bankası olan Çin Tarım Kalkınma Bankası, yoksulluğun giderilmesi için 351.1 milyar yuan (yaklaşık 51.3 milyar dolar) kredi sağladı. Bankaya göre, rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71.75 veya 146.7 milyar yuan arttı. Çin’in en büyük ticari kredi kuruluşlarından biri olan Çin Ziraat Bankası (ABC), ülke çapında 832 yoksulluk çeken ilçeye kredi desteğini artırdı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin birinci Türkiye ikinci sırada

Dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları listesine Çin ve Türkiye yine damga vuran ülkeler oldu. Listede en fazla müteahhit veren ülke 74 şirketle Çin olurken 44 şirket ile Türkiye ikinci sırada yer aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir