10 yılda havacılığın en büyüğü olacak

Boeing Commercial Market Outlook tarafından hazırlanan raporda, Çin’in 10 yılda dünya havacılık pazarında bir numaraya yerleşeceği belirtildi. Ayrıca raporda, Çin’in gelecek 20 yıl içerisinde 8.090 yeni uçağa ihtiyaç duyacağı ifade edildi.


Her yıl dünyanın farklı bölgelerine gönderdiği turist sayısıyla dikkatleri üzerine çeken Çin havacılık sektörü, gelecek yıllarda büyümesine devam edecek gibi görünüyor. Çin’in büyüyen havacılık sektörünü ele alan Boeing, yayımladığı detaylı raporda bu alanda ülke pazarının gelecek 10 yılda bir numaraya oturacağını belirtti. Raporda Çin’in gelecek 20 yıl içerisinde 8.090 adet uçağa ihtiyaç duyacağının altı çizilirken, bunların 5.960 dar gövdeli, 1.780 geniş gövdeli, 120 bölgesel jet ve 230 kargo uçağı olacağı vurgulandı.

2.9 TRİLYON DOLAR ÖDEYECEK

Çin havacılık sektörü alanında bu hedeflerini gerçekleştirmek için toplamda yaklaşık 2.9 trilyon dolar ödeyecek. Maliyet hesaplamasının yapıldığı raporda, yeni uçaklar için 1.3 trilyon dolara ihtiyaç duyulurken, bakım ve mühendislik, eğitim, pazarlama ve yer hizmetleri içinse 1.6 trilyon ilave ödenek gerekiyor. Buna ek olarak raporda, “Çin havayolları küresel trafiğin yüzde 15’ini kapsıyor. Bu oran önümüzdeki on yılda yüzde 18’e yükselecek” ifadelerine de yer verildi.

ORTA SINIF HALKIN KATKISI BÜYÜK

Raporda Çin orta sınıf tüketicileri de ele alınırken, son on yılda bu sınıfın üç katına çıktığı vurgulandı. Bu sınıfın gelecek 10 yılda ise iki katına çıkması bekleniyor. Çin orta sınıf toplumu şuanda toplam nüfusun yüzde 30’undan fazlasını içeriyor. Bu sınıf sayesinde ülke tüketime dayalı bir ekonomiye eğilim gösterirken, tüketici harcamalarındaki artış yolcu seyahat talebindeki artışa neden oluyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’deki koronavirüs nedeniyle küresel ekonomide kayıp 1.1 trilton dolar olacak

Çin’deki Covid-19 salgını küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’deki üretimin durması birçok uluslararası şirketin faaliyetleri aksatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir