10 unicordan sekizi Çin ve ABD’de 

Ticaret ve teknoloji savaşları her iki tarafa da zarar verse de değeri 1 milyar doları aşan start-up’larda (unicorn) Çin ve ABD dünyanın yüzde 79’una sahip. Dünya unicorn listesinde Çin’in 227 ABD’nin ise 233 firması var. En büyük girişim ise 150 milyar dolarla Çin’den


Çin, ABD ile uzun süren teknoloji ve ticaret savaşına rağmen, mart ayının sonu itibarıyla dünyadaki unicorn girişimler (değeri 1 milyar doları aşan start-up) listesine 227 şirket ile yer aldı. Şangay merkezli Hurun Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan Hurun Global Unicorn Endeksi’nin bu yılki verilerine göre, aynı dönemde ABD’nin 233 firma çıkararak Çin’i geride bıraktı. ABD ve Çin, mart ayı sonundaki değerlemelere dayanarak, dünyadaki bilinen unicornların yüzde 79’una sahip.

TOPLAM DEĞERLERİ 1.9 TRİLYON DOLAR

ABD ve Çin ekonomileri, dünya GSYİH’sının yüzde 40’ına sahip olmalarına ve dünya nüfusunun dörtte birini temsil etmesine rağmen, unicorn şirketler sayısında bu oranın iki katına sahip. Dünyada bilinen tüm unicorn’ların toplam değeri 1.9 trilyon dolar. İtalya’nın GSYİH’sine eşdeğer bir büyüklük anlamına geliyor. Ortalamada sadece dokuz yaşında olan bu genç şirketler, dünyanın en heyecan verici start-up’ları. Yeni nesil yıkıcı bir teknolojiye öncülük ediyor ve dünyanın en iyi genç yeteneklerini kendilerine çekiyor.

EN BÜYÜĞÜ 150 MİLYAR DOLAR

Dünyanın en büyük iki ekonomisi, yapay zeka, otonom araçlar, robotik ve büyük veri de dahil olmak üzere büyük yüksek teknoloji sektörlerini yönlendirmek için şiddetli bir rekabet içinde. Alipay’in çatı şirketi Ant Group, dijital finansal hizmetler kolu Alibaba Grubu Holding, Hurun listesinde en üst sıradaki unicorn’du ve değeri 150 milyar dolar. 

Sıra    Şirket    Değer milyar $    Ülke

1    Ant Group    150    Çin

2    ByteDance    80    Çin

3    DiDi Chux­ing    55    Çin

4    Lu­fax        38    Çin

5    SpaceX    36    ABD

6    Stripe        36    ABD

7    Airbnb        35    ABD

8    Kuaishou    28    Çin

9    Cainiao    27    Çin

10    Palan­tir    26    ABD

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir