1 milyar dolar yöneten yapay zeka

Yapay zekalı robot danışmanlar insana karşı. Bu yarışta fon getirilerinde şu anda robotlar önde gidiyor. Çin’de yapay zeka temelli bir fon 4 ayda 600 milyon dolar topladı ve kısa sürede 1 milyar doları aşacağına kesin gözüyle bakılıyor


Dünya bir süredir robo danışmanları kullanıyor ve bu alanda yapay zeka temelli danışmanlar faaliyet gösteriyor. Üstelik neredeyse tamamında getiri fon yönetcilerinden daha fazla. Çin hisse senedi piyasasına yatırım yapmak için yapay zeka kullanan bir Çinli hedge fon, yatırım stratejileri için artan talep üzerine 1 milyar doları aşacağa benziyor. Şirketin ortaklarından Stephan Zhou, Shanghai MingShi Investment Management firmasının mart ayından bu yana 600 milyon dolar topladığını ve önümüzdeki birkaç ay içinde en az 400 milyon doları daha hedeflediklerini söyledi.

MAKİNE İNSANA KARŞI

Mingshi Ana Fonu, binlerce faktörü trade önerileri arasında birleştirip derin öğrenme yöntemini kullanıyor ve gün içi işlem yaparak kısa sürede oldukça önemli getiri rakamlarına ulaştı. Çin piyasası son haftalarda çılgın bir seyir izliyor ve yetkililer patlama ile tedirginlik sinyalini verdikten sonra 2014’ten bu yana en hızlı ralli gerçekleştirildi.

YÜZDE 13 GETİRİ

CSI 300 Endeksi bu yıl yaklaşık yüzde 13 artış yakaladı ve bireysek yatırımcı sayısı yükseldikçe işlem hacmi de arttı. Zhou, “Daha fazla trade yapılırsa, yanlış fiyatlamalar ve piyasa verimsizlikleri daha belirgin hale gelir ve normalden daha iyi performans gösteririz” değerlendirmesinde bulundu. Şirket, 2010 yılında, kurucu ortak Yu Yuan ve Pennsylvania Üniversitesi Wharton School’da finans profesörü Robert Stambaugh’un Çin’in A-hisse piyasası trade’i için bir fon başlatmasıyla kuruldu.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çinli şirkete rekabet engeli

Özellikle ABD’de ekonomik engeller yaşayan Çinli şirketlere bir ülke daha eklendi. Çin’in gıda devi Menginu, geçen yıldan bu yana almak istediği Avustralyalı süt şirketi Lion’u alma görüşmelerinden vazgeçti. Avustralya uzun süredir bu satışı engellemek için uğraşıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir