1.8 milyar dolarlık vergi kaçakçılığı suçlaması

Çin ile ABD arasında yeni kriz kapıda. Washington yönetimi Çinli işadamını 1.8 milyar dolarlık vergi kaçırmakla suçladı


Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı geriliminde tansiyon her ne kadar düşse de krizi derinleştirecek yeni sorunlar ortaya çıkıyor. Washington yönetiminin Çinli milyarder Liu Zhongtian’ı 1.8 milyar dolarlık vergi kaçırmakla suçladığı haberi bugün basına yansıdı. ABD basınındaki haberlere göre Liu Zhongtian, alimünyum ithalatında ABD’nin Çin’e karşı uyguladığı vergi ambargosunu delerek 1,8 milyar dolar kaçırmakla suçlanıyor.

İADE ANLAŞMASI YOK

ABD’de hakkında yakalama kararı çıkarılan Liu Zhongtian’ın şimdilerde Çin’de olduğu düşünülüyor. Çin ile ABD arasında suçluların iadesine yönelik bir anlaşma bulunmuyor. Forbes dergisine göre China Zhongwang Holdings Limited’in kurucusu olan Liu Zhongtian ve ailesinin servetinin 2.8 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. ABD yönetiminin Liu Zhongtian hakkındaki suçlamaları Pekin ile Washington arasında yürütülen ticaret savaşı görüşmeleri sürerken geldi. Öte yandan iki ülke ticaret savaşındaki krizleri aşmak için yeni görüşmelere eylül ayında devam etme kararı aldı.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin’deki koronavirüs nedeniyle küresel ekonomide kayıp 1.1 trilton dolar olacak

Çin’deki Covid-19 salgını küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’deki üretimin durması birçok uluslararası şirketin faaliyetleri aksatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir