Yüzlerce yıllık Çin modası geri geliyor

Renkleri, görüntüleri, uzun cübbeleri veya nilüfer ve ejderha işlemeleri… Tarihi filmlerden fırlamış gibi ihtişamlı olan antik Çin modası geri geliyor


Çin’de 1644-1911 yılları arasında hüküm süren Qing Hanedanlığı’ndan önce giyilen geleneksel Çin kıyafetleri günümüzde yeniden moda oldu. Başta başkent Pekin sokakları olmak üzere ülkenin dört bir yanında artık bu kıyafetleri giyen gençleri görmek mümkün. Renkleri, görüntüler, uzun cübbeleri veya üzerlerindeki nilüfer ve ejderha işlemeleri… Tarihi filmlerden fırlamış gibi ihtişamlı olan antik Çin modası geri geliyor. Bu kıyafetlere Hanfu deniliyor.

“ÇOK BEĞENDİM VE GİYMEYE BAŞLADIM”

CNN International’da görüşlerine yer verilen 19 yaşındaki Zhang Lingshan “Çocukluğumda tarihi filmlerde bu kıyafetleri görüyordum. Ama ne isimlerini biliyordum ne de aslında ne kadar güzel olduklarının farkındaydım. Sonra Hanfu kültürünün ne kadar güzel olduğunu öğrendim. Bu kıyafetleri çok beğendim ve giymeye başladım” diyor.

GELİNLİKLER DE DEĞİŞTİ

China Daily sitesindeki habere göre Hanfu kıyafetlerinin fiyatları 30 dolardan başlıyor ve binlerce dolara kadar çıkabiliyor. Bu tamamen kıyafetin kalitesine bağlı. Ülkedeki Hanfu kıyafeti pazarı ise 154 milyon dolara ulaşmış durumda. Çin modasında geçmişe dönüş sadece günlük kıyafetler yaşanmıyor. Hanfu kıyafetlerine ilgi yüzde 74 artarken gelinler de eski tarz gelinlikleri tercih etmeye başladı.

MİLLİYETÇİLİK ETKİSİ Mİ?

Öte yandan Hanfu kıyafetlerinin bu denli popüler olmasını eleştirenler de yok değil. Çin’deki sosyal medya ağlarındaki tartışmalarda Hanfu kostümlerinin ülkede son yıllarda hızla artan milliyetçiliğin bir yansıması olduğunu dile getirenlerin sayısı da hızla artıyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

TripAdvisor’dan 2020 için Çin ve Türkiye tavsiyeleri

Her şey dahil tatil hizmetini Türkiye’deki işletmelerden öğrenerek kendi ülkelerinde uygulamaya başlayan Çinli firmalar tatilciler için güçlü bir alternatif olmaya başladı. TripAdvisor sitesi 2020 önerilerinde Çin’e de yer verdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir