Tatil göçü başladı

Çin’de geleneksel olarak her yıl Eylül ayında kutlanan Sonbahar Ortası Festivali için bu sene de tatil planları yapıldı. Tatil için bu yıl günlük ülkeye giren ve çıkan insan sayısı 1.9 milyon olacak. 


Çin’de her sene geleneksel olarak kutlanan ve Amerika’nın Şükran Günü ile karşılaştırılan Sonbahar Ortası Festivali için halk tatil planlarını tamamladı. Festival toplamda üç gün sürerken, halk bu zamanı aileleriyle vakit geçirmek için harcıyor. Çin Göçmenlik İdaresi Başkanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, bu yıl festival kapsamında ülkeye giren ve çıkan yolcu sayısının günlük 1.9 milyona ulaşacağını ifade etti. Açıklanan bu rakam, bir önceki festivale göre yüzde 1.6 artış gösterdi. Yine aynı açıklamada, Pekin, Şangay, Guangzhou ve Chengdu şehirlerindeki havaalanlarında günlük seyahatlerin 85 bin, 109 bin, 54 bin ve 21 bine ulaşmasının beklendiğine yer verildi. 


SEYAHAT EDENLERİN ÇOĞU GENÇ


Seyahat acentesi Tuniu tarafından yayımlanan raporda, festival tatili için insanların seyahat tercihleri açıklandı. 20’li ve 30’lu yaştaki yolcular toplam seyahat edenlerin yüzde 65’ini oluştururken, aile turları ise toplumda giderek popülerlik kazanıyor. Aile turları daha çok yaşlı insanlar tarafından tercih edilirken, gençler ise yalnız başına gezmek istiyor. 


2 MİLYAR DOLARLIK KEK ENDÜSTRİSİ 

Festival zamanında Ay’ın en dolu şekilde ortaya çıkması Çin kültüründe ‘yeniden birleşme’ anlamına geliyor. Bu nedenle festival dönemi ay kekini yemek için en uygun zaman olarak göze çarpıyor. New York Times’da yayımlanan bir makaleye göre, ay keki endüstrisinin yıllık 2 milyar dolara ulaştığı belirtildi. 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir