Sosyal medya sahte ürünleri uçurdu

Kıyafetten oyuncağa, tıbbi malzemelerden saatlere kadar artık neredeyse her ürünün ‘çakması’ var. Sosyal medya ağları da sahte ürün satışlarını katladı


Instagram, Weibo, Facebook, WeChat ve dahası… Çin ya da ABD merkezli sosyal ağlar milyarlarca kişiye ulaşıyor. Ancak bu sosyal medya siteleri sahte ürün piyasasını ciddi anlamda körüklemeye başladı. Kıyafetten oyuncağa, tıbbi malzemelerden saatlere kadar artık neredeyse her ürünün ‘çakması’ var. Sosyal medya ağları da sahte ürün satışlarını katladı.

1.2 TRİLYON DOLAR

Yapılan araştırmalara göre sahte ürünlerin küresel piyasa değeri 1.2 trilyon doları aştı.
Sadece Instagram’daki sahte ürün satan hesapların oranı 2016 yılından beri yüzde 171 arttı. En çok sahte ürün üreten, satan ya da sosyal medya üzerinden satışa çıkaranlar ise Çin, Türkiye, Vietnam, Bangladeş ve Rusya gibi ülkelerde var. En çok sahtesi üretilen ürünlerin ise; Ayakkabı (% 22), kıyafet (% 16), deri ürünleri (% 13), elektrikli ürünler (% 12),  saatler (% 7), medikal ekipman (% 5), parfüm ve kozmetik (% 5), oyuncaklar (% 3), mücevherler (% 2), Tıbbi ürünler (% 2) ve diğer (% 12) olduğu biliniyor.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir