Şanghaylı Serseri Profesör ünlü olmayı sevmedi

Çinli internet vatandaşları Şanghaylı bir evsizi bilge ilan etti. Sokaklarda yaşayan adam bir anda efsaneye dönüştü. Ancak Şanghaylı Serseri Profesör bu ilgiden artık rahatsız


Çinlilerin ilginç huylarından biri de çok kısa süre içinde herhangi bir kişiyi ya da olayı sevmeleri. Çabuk parlıyorlar yani Şangaylı Serseri Profesör de bu akımın son kurbanı oldu.

TikTok’un Çin’deki versiyonu olan Douyin’de bir video yayımlandı. Birkaç saniyelik görüntülerde evsiz bir adam konuşuyordu. ‘Şanghaylı Serseri Profesör’ etiketi ile paylaşılan görüntülere tepkiler ise bir anda çığ gibi büyüdü. Milyonlarca kişinin izlediği videonun ardından evsiz adam bir anda büyük bir üne kavuştu.

TELEFONU BİLE YOK 

Topladığı kitapları okurken veya herhangi bir olay hakkında konuşurken görüntüleri çekilmeye devam edilen adam kısa sürede binlerce hayranı olan bir bilgeye döndü. Çin’in Twitter’ı olan Wiebo’da evsiz adamın sözleri paylaşılırken karizmatik evsiz ile fotoğraf çektirmek için yüzlerce kişi sıraya girmeye başladı.  

İLGİDEN SIKILMAYA BAŞLADI

Edebiyat ve felsefe hakkındaki sözlerinin yanı sıra duruşu ile de büyük beğeni toplayan Şangaylı evsiz gösterilen çılgın ilgiden ise artık sıkılmaya başladı. Değil interneti bir telefonu bile olmayan evsiz adam “Zaten internetin nesi güzel ki, her şeyi mahvettiği gibi benim hayatımı da mahvetti. Artık eskisi gibi yalnız kalmak istiyorum” şeklinde yaşananlara isyan etti. Olayın basına yansımasının ardından ise Şangaylı Serseri Profesör olarak ünlenen adamın 52 yaşındaki Shen Wei isimli bir vatandaş olduğu anlaşıldı. 20 yıldır sokaklarda yaşayan Shen Wei, internet ortamında dönen “Fudan Üniversitesi’nden mezun olduğu ve eşi ile kızını trafik kazasında kaybetmesinin ardından bilgeye dönüştüğü” yönde iddiaları reddetti.   

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir