Poz ver kesiyorum: Kağıt Sanatı

Çin’in kültürel miraslarından biri de kağıt sanatı. Yağmur dualarından gelin çeyizlerine kadar gündelik hayatta çok önemli olan bu eserler aynı zamanda turistlerin portrelerinde de sokak sanatçılarının geliri oluyor


Çin’in dört bir yanındaki farklı etnik grupların ortak bir kültür mirası var. O da kağıt sanatı. Genellikle kadınlar arasında yaygın olan bu ev sanatı geleceğe ise anneden kızlara öğretilerek taşınıyor. Birbirinden zor çizimlerin renk uyumları ile boyanmasıyla oluşturulan bu el sanatı aynı zamanda 2009 yılından bu yana UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde bulunuyor. El emeği bu kesimlerle oluşturulan kağıt eserler ülkenin birçok yerinde farklı şekillerde kullanılabiliyor. Güneyde örneğin düğünlerde çok önemli bir yere sahip. Gelin adayının el emeği kağıt kesimleri çeyizin içine konuluyor. Ya da bazı bölgelerde ev dekorasyonu olarak kullanılıyor. Hatta kutsal sayılanlar bile var. Yağmur duaları için özel olarak kesilen kağıtlardan oluşuyor bunlar.

SOSYAL MEDYA ETKİSİ

Kağıt kesme sanatının bir diğer ayağı portreler oluyor. Sosyal medya ağlarında çok popüler bir hale geldi. Elinde kağıt ve makası ile gezenler turistlerin portrelerini yapıyor. Prag, Paris, Londra, Budapeşte ve diğer Avrupa şehirlerinde tuvallerine kara kalem turist portreleri çizen sokak sanatçıları gibi yani. ‘Kağıt kesilerek portre yapılır mı’ demeyin. Çinli sokak sanatçıları kağıt ve makas ile yaptıklarıyla herkesi şaşkına çeviriyor.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir