Pekin’in küresel yıldızı parlamaya başladı

Küresel ağırlığını artırmaya çalışan Çin’in global merkez adaylarından biri de Pekin. 94 uluslararası organizasyona ev sahipliği yapan Pekin, Asya-Pasifik’te yedinci sıraya oturdu


Dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda hedef koyan Çin, bir yandan da şehirlerini küresel merkez haline getirmeye çalışıyor. Başkent Pekin, 2018 yılında 94 uluslararası toplantıya ev sahipliği yaparak Asya Pasifik Bölgesi’nde yedinci sırada yer almayı başardı.

94 KÜRESEL TOPLANTI YAPILDI

Pekin, 2018 yılında 94 uluslararası konferansa ev sahipliği yaparak Asya Pasifik Bölgesi’nin en fazla konferans yapılan şehirlerinden biri oldu. IBMT tarafından yapılan sıralamaya göre Pekin, yüzde 13.8 lik bir artış yakalayarak bu sıraya yükselmeyi başardı. Son yıllarda yapılan yatırımlarla daha büyük ve daha yüksek seviyeli uluslararası toplantılara ev sahipliği yapan Pekin, üç ana konuda uzmanlaşmış durumda. Bunlardan birincisi sağlık, ikincisi bilimsel araştırmalar ve üçüncüsü de teknoloji hizmetleri. 2018 yılında Pekin bu üç organizasyon türünden sırasıyla 17, 11 ve altısına ev sahipliği yaptı.

98 BİN ODALIK OTEL VAR

30 adet 3 günlük organizasyon 25 adet de 4 günlük uluslararası organizasyon yapan Pekin’de toplantıların yüzde 36’sı fuar ve konferans merkezlerinde olurken yüzde 22’si otellerde gerçekleşti. Şu anda 61 adet 5 yıldızlı oteli bulunan şehrin 114 tane 4 yıldızlı oteli var. Toplamda ise 98 bin odalık yıldız verilmiş otelleri olan Pekin’in Belediye Kültür ve Turizm Bürosu Direktör Yardımcısı Cao Pengcheng, şehrin altyapı ve tesislerine yapılan yatırımlarla birlikte önümüzdeki 10 yıl içerisinde altın bir periyoda gireceğini iddia etti.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir