Metrolarda ‘medeni olmayan’ davranış yasağı

Ülke genelindeki tren hatları 131 bin kilometreye ulaşan Çin’de trenlerde yeni yasaklar devreye girecek. Buna göre metrolarda yemek, içmek, yüksek sesle müzik dinlemek yasaklanacak


Çin’de toplum davranışlarına yönelik uygulamalar sürüyor. Daha önce yurt dışına çıkan turistlere gittikleri yerlerde nasıl davranmalarına yönelik rehber kitapçıkları dağıtılmıştı. Bu kez ise ülke içindeki tren yolcuları için yasaklar açıklandı. Çin hükümetine bağlı China Daily gazetesindeki habere göre ülkedeki metrolarda geçerli olacak yasaklar 1 Nisan 2020’den itibaren uygulanacak.

CEZA AÇIKLANMADI

Yeni uygulamalar kapsamında metrolarda yemek, içmek, koltuklarda ayakta durmak, yüksek sesle müzik dinlemek ve yatmak gibi ‘medeni olmayan’ davranışlar yasaklandı. China Daily sitesindeki haberde yasaklara uymayanlara verilecek cezalar hakkında ise detay verilmedi. Bebekli, çocuklu ve sağlık sorunlarını olanlar için yasaklar geçerli olmayacak.

TOKYO’DAN SONRA İKİNCİ

Çin, 131 bin kilometreye ulaşan ağları ile dünyada tren ağının en fazla ülke konumunda. Railway Technology dergisinin verilerine göre Çin’in başkenti Pekin’deki metro sistemi Japonya’nın başkenti Tokyo’nun ardından en yoğun ikinci metro.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Koronavirüs salgını günlük hayatları vurdu

Dünyada hızla yayılan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkelerdeki günlük alışkanlıklar sekteye uğruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir